Mija rok, od czwartku 24 lutego 2022 r., kiedy to rozpoczęła się inwazja Rosji na niepodległą i wolną Ukrainę. Pokażmy naszą solidarność z walczącym narodem i spotkajmy się 24 lutego pod gdańskim Pomnikiem Poległych Stoczniowców. O godz. 18. rozpocznie się tam Europejski wiec solidarności z Ukrainą.
Tego dnia pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców usłyszymy przemówienia, ale też muzykę w wykonaniu znanych artystów.
Wiec na Placu Solidarności
W czwartek mija równo rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Do Polski przyjechały setki tysięcy uchodźców. Na Pomorzu w tej chwili przebywa wielu Ukraińców, którzy tutaj znaleźli drugi dom.
– Zapraszamy mieszkańców Pomorza, w tym obywateli Ukrainy, którzy znaleźli na Pomorzu nowy dom. Pokażmy naszą solidarność z narodem ukraińskim i bądźmy w tym ważnym dniu razem, ramię w ramię z naszymi ukraińskimi sąsiadami – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
W europejskim wiecu solidarności z Ukrainą wezmą udział marszałek województwa, prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni, wiceambasador Ukrainy w Polsce i konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. Będzie także Chór Opery Bałtyckiej i Chór Music Everywhere, a także ukraiński raper Skofka. Warto również dodać, że 24 lutego 2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności obradować będą członkowie grupy roboczej Ukraina Europejskiego Komitetu Regionów.
Wyjątkowy mapping i wystawa
Na znak solidarności z Ukrainą na wielu budynkach pojawią się iluminacje. Na budynku urzędu marszałkowskiego już od czwartku 23 lutego wyświetlany będzie antywojenny mural „No more time” autorstwa Piotra TUSE Jaworskiego. Antywojenne dzieło było pierwszą grafiką z cyklu „Solidarni z Ukrainą”. Powstał na murze przy przystanku PKM Gdańsk Jasień. Przedstawia on podobiznę przywódcy ZSRR Józefa Stalina, wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz obecnego prezydenta Rosji Władimira Putina. Muralowi towarzyszy hasło „No more time”, czyli „nigdy więcej”. Mapping to nie wszystko. Samorząd województwa wraz z Europejskim Centrum Solidarności i Konsulatem Ukrainy w Gdańsku przygotował wystawę zdjęć „Rok sprzeciwu”.
– Zebrane na wystawie fotografie dokumentują nie tylko działania wojenne na Ukrainie, ale również pokazują losy mieszkańców bombardowanych ukraińskich miast, uchodźców szukających schronienia i pomocy. Autorami zdjęć są zarówno profesjonalni fotoreporterzy, jak i zwykli ludzie – świadkowie tragicznych wydarzeń – dodaje marszałek Struk.
Wystawę będzie można oglądać na Placu Solidarności w Gdańsku przez miesiąc.
Samorząd solidarny z Ukrainą
Wojna na Ukrainie spowodowała wielką falę migracji. Do Polski przyjechały miliony uchodźców. Wielu trafiło na Pomorze. Samorząd województwa praktycznie od razu zaangażował się w działania pomocowe skierowane do uchodźców, ale i do tych osób, które pozostały w ogarniętym wojną kraju.
– Województwo pomorskie wciąż bardzo aktywnie angażuje się w pomoc Ukrainie. Z naszego regionu regularnie wysyłane są konwoje ze sprzętem medycznym, żywnością, środkami czystości. Jadą na Ukrainę karetki i zakupione ze środków województwa agregaty prądotwórcze. Dajemy też dach nad głową i wszelką możliwą opiekę uchodźcom, a ranni leczeni są w naszych szpitalach – opisuje marszałek województwa.
Tylko na integrację imigrantów, w tym oczywiście uchodźców z Ukrainy, samorząd województwa przeznaczył już w sumie ponad 100 mln zł – zarówno ze środków unijnych, jak i z własnego budżetu.