Muzycy, konserwatorka zabytków, artysta street-artowy i gdańska firma za wspieranie Teatru Wybrzeże. Laureatów jednej z najważniejszych nagród marszałka województwa pomorskiego poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 10 czerwca 2021 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Pomorskie Nagrody Artystyczne przyznane zostały już po raz 22. W kategorii Kreacje Artystyczne nominowano 10 artystów, a do Pomorskiej Nadziei Artystycznej i do miana Mecenasa Kultury Pomorskiej nominowano po trzech artystów. Laureata Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej wskazał marszałek województwa pomorskiego.
Uroczysta gala po rocznej przerwie
Rok temu gala nie odbyła się z powodu pandemii, a laureaci zostali ogłoszeni wówczas online. Przesłano im certyfikaty i nagrody finansowe, lecz statuetki Gryfa Pomorskiego czekały do dziś. Z rąk marszałka Mieczysława Struka statuetki za 2019 rok odebrali:
- w kategorii Kreacje artystyczne:
Mirosław Baka za mistrzowską rolę Williego Lomana w spektaklu „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia na deskach Teatru Wybrzeże,
Katarzyna Figura za wiarygodną i pełną namiętności tytułową kreację w spektaklu „Fedra” Jeana Racine’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże,
Emil Miszk za niezwykle pracowity rok jazzowego trębacza, obfitujący w koncerty na najważniejszych festiwalach jazzowych, - w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna:
Julia Ciesielska za wyjątkową dojrzałość sceniczną i technikę wykonawczą docenioną wieloma wyróżnieniami i nagrodami, w tym prestiżowym tytułem Młodego Tancerza Roku 2019, - w kategorii Mecenat Kultury:
Marian Zieliński za zakup fortepianu Yamaha dla Białego Spichlerza, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz za wsparcie 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
W tym roku zwycięzców uhonorowano podczas uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Nagrody wręczył marszałek Mieczysław Struk.
Na początku wręczone zostało najbardziej prestiżowe wyróżnienie. Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną odebrał mistrz trójmiejskiej sceny jazzowej Przemek Dyakowski.
Kreacje Artystyczne
W tej kategorii nagrody przyznano konserwatorce zabytków Iwonie Berent, artyście street-artowemu Mariuszowi Warasowi oraz muzykowi Robertowi Kwiatkowskiemu.
Iwona Berent została wyróżniona za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku, w tym m.in. rekonstrukcję XVIII-wiecznych organów projektu Johanna Rhode.
Mariusz Waras został nagrodzony za cykl społecznie zaangażowanych instalacji artystycznych stanowiących komentarz do protestów w obronie praw człowieka w Polsce i walki o demokrację na Białorusi.
Roberta Kwiatkowskiego uhonorowano za przygotowanie i poprowadzenie w podwójnej roli – skrzypka solisty oraz dyrygenta – koncertu „Znane i nieznane dzieła klasyków wiedeńskich w Gdańsku” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także za opublikowanie autorskich kadencji do wszystkich dziewięciu klasycznych koncertów skrzypcowych Mozarta, Haydna i van Beethovena.
Pomorska Nadzieja Artystyczna
W tej kategorii statuetkę Gryfa Pomorskiego przyznano Hannie Pozorskiej. W uzasadnieniu nominacji podkreślono, że ta utalentowana i wrażliwa skrzypaczka znajduje się u progu wielkiej kariery. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Swoje umiejętności rozwijała pod okiem wybitnych skrzypków, takich jak Alena Baeva, Midori Goto czy Krzysztof Jakowicz. Jest laureatką m.in. pierwszego miejsca i Nagrody Specjalnej w XVII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu oraz Grand Prix w V Ogólnopolskim Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA 2020. Obecnie jest pierwszą skrzypaczką Penderecki Youth Orchestra.
Mecenas Kultury Pomorskiej
W tej kategorii nagroda powędrował do Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. Gdańska firma wyróżniona została m.in. za wspieranie Teatru Wybrzeże w trudnym czasie pandemii.
Wydarzeniu towarzyszył koncert symfoniczny. W programie znalazły się utwory: Fanfara „La Péri” Paula Dukasa, Uwertura „Włoszka w Algierze” Gioacchino Rossiniego, I Symfonia D-dur op. 25 „Klasyczna” Sergiusza Prokofiewa oraz Notturno per orchestra, op. 70, nr 1 Giuseppe Martucciego. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadził George Tchitchinadze.