Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/05/183102914_10158092973786191_322225164033344251_n.jpg Rodzina stojącą przed wejściem na wystawę w Europejskim Centrum Solidarności

Pomorskie muzea i galerie ponownie otwarte! Jakie wystawy czekają na zwiedzających?

Fot. Katarzyna Granacka / Archiwum ECS
06.05.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
06.05.2021

W związku ze zniesieniem części obostrzeń, ponownie otwierają się pomorskie instytucje kultury. Już nie tylko online, ale na żywo będzie można zobaczyć wystawy przygotowane przez muzea i galerie sztuki.

Zwiedzanie tych placówek będzie się odbywało przy zachowaniu obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Konieczne będzie zasłanianie ust i nosa maseczką oraz zachowanie dystansu społecznego.

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Najważniejszym wydarzeniem będzie otwarcie Oddziału Sztuki Dawnej, który ze względu na prace modernizacyjne został wyłączony z działalności wystawienniczej prawie dwa lata temu. W sobotę, 15 maja będzie tam można zobaczyć nową wystawę „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”. Poza tym udostępnione zostaną dwie galerie: cyny i złotnictwa oraz wystawa ceramiki dawnej. Nie można w tym miejscu też nie wspomnieć o prezentacji „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga, który zyskał nową aranżację przestrzeni, w której będzie eksponowany.

W Oddziale Zielona Brama do 30 maja będzie można obejrzeć wystawę „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku”. Natomiast w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w oliwskim Pałacu Opatów otwarta zostanie wystawa stała „Nowe spojrzenie”, a 15 maja odbędzie się premiera wystawy „Kolekcja. Dar Basila Alkazziego dla Muzeum Narodowego w Gdańsku”. Ze względów technicznych Oddział Etnografii w Spichlerzu Opackim będzie nieczynny do odwołania.

Do zwiedzania swoich wystaw stałych zapraszają także oddziały MNG zlokalizowane poza Gdańskiem, czyli Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Od 4 maja znów można zwiedzać oddziały MAG: Dom Przyrodników i Piwnicę Romańską w Gdańsku oraz skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie.

Przy okazji właśnie teraz nadarza się niepowtarzalna okazja, żeby zwiedzić… najstarszą wystawę w Gdańsku, zanim przemieni się w zupełnie nową ekspozycję. Po 30 maja zacznie się bowiem remont Domu Przyrodników i przez około półtora roku zwiedzanie tego miejsca nie będzie możliwe.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

W galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim do 9 maja dostępna będzie do zwiedzania wspólna wystawa Joanny Nurowskiej, Marianny Jagody i Bogny Klaman-Tarnowskiej zatytułowana „Kalejdoskop wrażeń”

Tydzień później otwarta zostanie tam wystawa „Secret Lives / Sekretne Życie”, prezentująca twórczość czterech estońskich artystów, których dzieła czerpią inspirację z estońskich mitów i dzikiej przyrody, ale też ze światowej literatury.

Zwiedzający będą mogli również ponownie podziwiać zabytkowe wnętrza kościoła – Centrum św. Jana.

Europejskie Centrum Solidarności

Od 6 maja ponownie otwarte jest ECS. Oprócz wystawy stałej o polskiej drodze do wolności można zobaczyć też bezpłatną wystawę czasową „Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą”, na której pokazane są mniej znane fotografie, dokumentujące dni sierpniowego strajku.

Zwiedzanie jest możliwe tylko indywidualnie, nie w grupach zorganizowanych. Warto wtedy skorzystać z audioprzewodnika – jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu wstępu.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

W sopockiej PGS do 9 maja przedłużone zostały wystawy „Autoportret (Anatomia poetki)” Zuzanny Bartoszek oraz „Życie przemija, a sztuka trwa” z kolekcji Marii i Marka Pileckich, natomiast do 30 maja będzie tam można zobaczyć prace Władysława Hasiora z kolekcji Galerii Starmach. We foyer na zwiedzających czeka też wystawa malarstwa Marty Rynkiewicz „Gdzie wszystko można, nic nie trzeba”, która będzie dostępna do 6 czerwca.

Poza tym jeszcze w maju otwarta zostanie wystawa „Od Black Mountain College do PopArtu. Powojenna sztuka amerykańska i dokumenty z Archive der Avantgarden”, a 3 czerwca – wystawa „Fotografia na rozdrożu. Prace z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego”.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Od 4 maja wejherowskie muzeum zaprasza do zapoznania się z wystawą malarstwa „Organiczność” autorstwa Marty Papierowskiej, wystawą rzeźby, malarstwa i rysunku „Kaszubski Remus ze Śmiechowa Stanisław Nastały (1933-2019) życie i twórczość”, a także wystawą malarstwa „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam” autorstwa Macieja Tamkuna.

Ponadto, można zwiedzić niedawno oddany do użytku budynek Książnicy im. prof. Gerarda Labudy ze znajdującą się w nim stałą ekspozycją poświęconą historii Kaszubów.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Z powodu trwającego remontu Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku będzie nieczynny do odwołania. Od 5 maja udostępniony do zwiedzania jest za to Młyn Zamkowy, w którym znajdują się wystawy stałe i czasowe. Natomiast w Białym Spichlerzu otwarte są wystawy stałe „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku” oraz „Słupsk. Miasto i ludzie”

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Od 4 maja otwarte dla zwiedzających są salony wystawowe BGSW. W Galerii Kameralnej w Słupsku można zobaczyć wystawę Wojciecha Ćwiertniewicza „Poza jakimkolwiek miejscem”, w Baszcie Czarownic w Słupsku – wystawę Grzegorza Bożka „Cześć! Cześć!”, a w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce – wystawę Jerzego Hejnowicz „Mayday 2-0-2-1”.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Wszystkie oddziały muzeum, czyli siedziba główna na zamku w Bytowie, gotycka wieża kościoła św. Katarzyny, a także Muzeum Szkoły Polskiej i Zagroda Styp-Rekowskich w Płotowie, otwarte są dla zwiedzających od 5 maja.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.