„Uratowane od nieistnienia” to tytuł nowej wystawy otwartej 14 listopada 2022 r. na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Można na niej zobaczyć zabytkowe pojazdy konne z końca XIX i początku XX w. pochodzące z terenu Pomorza.
W ciągu ostatnich dwóch lat dzięki umowie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego poddano konserwacji osiem zabytkowych pojazdów konnych ze zbiorów Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. Całkowity koszt realizacji tego zadania wyniósł ponad 118 tys. zł.
Które pojazdy zostały odnowione?
Do konserwacji wytypowane zostały pojazdy konne z końca XIX i początku XX w. pochodzące z terenu Pomorza. Wśród nich znalazły się: sanie wyjazdowe o nadsaniu z plecionki, jadwagen – pomorska bryka myśliwska, dwukołowa polówka, sanie pomorskie wyjazdowe z koziołkiem tylnym, sanie wyjazdowe czteroosobowe z koziołkiem tylnym, dwie bryki pomorskie zwane wolantami oraz bryczka wasągowa pomorska.
Niektóre z nich są związane ze znaną i sławną, nie tylko na Pomorzu, Wytwórnią Pojazdów Konnych Stefana i Albina Przewoskich ze Starogardu Gdańskiego (1885-1952). To właśnie tam zostały zaprojektowane i wykonane dwa wolanty, bryczka wasągowa pomorska i sanie wyjazdowe.
Obecnie można je zobaczyć wystawie „Uratowane od nieistnienia – pomorskie pojazdy konne” w stodole z Grabówka i zagrodzie z Pogódek nr 31.