Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/03/Punkt-konsultacyjno-diagnostyczny-w-Słupsku.jpg Punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Słupsk

Pomorski projekt o zapobieganiu HIV i zwalczaniu AIDS może wygrać. Zagłosuj już dziś

Punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Słupsku. Fot. materiał prasowy szpitala
19.05.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
19.05.2021

Województwo pomorskie znalazło się w finale konkursu Zdrowy Samorząd organizowanego po raz kolejny przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Spośród prawie 100 zgłoszeń z gmin, powiatów i województw wybrano 30 najlepszych, które realizują zadania promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i profilaktyki. Internetowe głosowanie trwa do 28 maja do godz. 12.00.

Laureaci zostaną wyłonieni przez radę konsultacyjną, a jeden z projektów otrzyma też nagrodę czytelników.

Co to za inicjatywa?

Projekt dotyczący zapobiegania HIV i zwalczania AIDS w województwie pomorskim został nominowany w kategorii Zdrowe Województwo. W ramach projektu  organizowane są m.in. cykliczne spotkania Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na terenie województwa pomorskiego oraz finansowane trzy punkty konsultacyjno-diagnostyczne (w Gdańsku i Gdyni od 2019 r. oraz w Słupsku od 2009 r.). W PKD można wykonać bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HIV, HCV oraz kiły połączone z profesjonalnym poradnictwem. Pomoc dotyczy też działań ryzykownych, dostępnych form profilaktyki oraz, w razie wykrycia zakażenia, sposobów i miejsc uzyskania pomocy medycznej. Inicjatywa skierowana jest do pełnoletnich mieszkańców regionu. W 2020 r. z budżetu naszego województwa przekazano 60 tys. zł na funkcjonowanie PKD w Słupsku oraz 40 tys. zł na PKD w Gdańsku i Gdyni (trójmiejskie PKD dofinansowywane są również z innych źródeł, w tym z Krajowego Centrum ds. AIDS).

Cieszy mnie, że kolejna realizowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego inicjatywa została dostrzeżona na ogólnopolskim forum – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Projekt dotyczący zapobiegania HIV i AIDS na Pomorzu to szereg działań diagnostycznych i edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa, w tym też do kadry medycznej. Warto podkreślić, że od 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbywają się cykliczne spotkania Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, w ramach których jego członkowie dzielą się wiedzą i doświadczeniami. Zespół podejmuje również wspólne inicjatywy, głównie edukacyjno-promocyjne z okazji Światowego Dnia AIDS oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS. Bardzo liczę na to, że program dotyczący zapobiegania HIV i zwalczania AIDS zostanie nagrodzony. Gorąco zachęcam wszystkich do głosowania – przekonuje Kapała-Sokalska.

Zagłosuj już teraz

Na inicjatywę dotyczącą zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na Pomorzu można głosować do 28 maja 2021 r. do godz. 12.00. Link do głosowania na stronie Portalu Samorządowego. Finalistami tegorocznej edycji są też Słupsk i powiat słupski. Głównym celem konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które najlepiej realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka. Samorządy mogły zgłaszać realizowane w latach 2017-2020 inicjatywy m.in. programy polityki zdrowotnej, kampanie edukacyjne i akcje profilaktyczne.
Nagrody – statuetki Zdrowy Samorząd 2021 są przyznane w trzech kategoriach: zdrowa gmina/ miasto, zdrowy powiat oraz zdrowe województwo. Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek laureatom odbędzie się 14 czerwca 2021 r. podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Niepokojące dane

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 5 mln spośród 36,9 mln osób zakażonych HIV jest też zakażonych HCV. W przypadku osób stosujących narkotyki drogą dożylną odsetek ten wzrasta nawet do 90 proc. Natomiast według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w 2019 r. w Polsce wykryto 1763 nowych zakażeń HIV, z czego w województwie pomorskim 117 (to więcej niż w 2018 r., kiedy wykryto 69 nowych zakażeń). Wskaźnik zapadalności w Polsce to 4,59 przypadków na 100 tys. osób, a na Pomorzu jest wyższy i wynosi 5. Był to duży wzrost w stosunku do 2018 r., kiedy wskaźnik ten wynosił niespełna 3 przypadki na 100 tys. osób. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi poprzez kontakty seksualne. Mimo że wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa. Problem HIV najczęściej dotyka przede wszystkim tych, którzy nie zawsze pamiętają o podstawach profilaktyki. Według danych organizacji pozarządowych od 50 do 70 procent seropozytywnych Polaków nie zdaje sobie sprawy, że jest nosicielem wirusa HIV. Jest to największy odsetek w Unii Europejskiej, 60 procent zakażonych w Polsce, to osoby w wieku 25-48 lat.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.