Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do zwiedzania wystawy „Gryf w historii i kulturze Pomorza”. Zobaczyć na niej można m.in. pierwsze kaszubskojęzyczne druki z XIX w., odznakę 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty czy przedwojenny sztandar korporacji studenckiej Cassubia.
Wystawa jest efektem jednego z wielu działań realizowanych przez muzeum w Wejherowie w ramach międzynarodowego projektu „Dwory i pałace Południowego Bałtyku (South Baltic Manors)”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.
O gryfie… również po kaszubsku
Ekspozycja podzielona została na trzy części. Pierwsza opowiada o mitycznym pochodzeniu gryfa oraz jego obecność w heraldyce na Pomorzu i w krajach nadbałtyckich od średniowiecza. W kolejnej części gryf jest pokazany jako symbol Kaszub i Kaszubów od połowy XIX w., tj. od czasu gdy zaczął rozwijać się kaszubski regionalizm. Natomiast ostatnia część przedstawia gryfa jako współczesny znak tożsamości Pomorzan, obecny nie tylko na sztandarach organizacji kaszubskich, ale też w sporcie, reklamie czy promocji.
Spośród wielu eksponatów na szczególną uwagę zasługują m.in. pierwsze kaszubskojęzyczne druki Floriana Ceynowy z połowy XIX w., odznakę 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z czasów II RP czy przedwojenny sztandar korporacji studenckiej Cassubia, udostępniony przez Biuro Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Z czasem treści oraz eksponaty prezentowane na wystawie będą się zmieniać, m.in. ilustrując rocznice ważne dla Kaszub i Pomorza lub współczesne działania realizowane pod znakiem gryfa.
Wystawa przygotowana została w językach: polskim i angielskim, a niektóre teksty są też napisane w języku kaszubskim. Wstęp jest bezpłatny. Dla grup zorganizowanych (do 20 osób) istnieje możliwość zwiedzania wystawy z przewodnikiem oraz organizacji lekcji i warsztatów poświęconych gryfowi.