Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Po komorze palowej i przedprożach przyszedł czas na sień Domu Ekonomistów. Co zmieni się po remoncie?

Po komorze palowej i przedprożach przyszedł czas na sień Domu Ekonomistów. Co zmieni się po remoncie?

Dwór Artusa w Gdańsku, po lewej Dom Ekonomistów

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczyna ostatni etap projektu Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku. Remont sieni Domu Ekonomistów potrwa do końca czerwca 2018 r. Muzealnicy zapowiadają zmiany w zwiedzaniu Dworu Artusa.

 

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zakończyło prace konserwatorsko-modernizacyjne komory palowej, a do końca kwietnia 2018 r. odnowione zostaną przedproża Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa. Do realizacji pozostał ostatni element – sień Domu Ekonomistów, dawniej zwanego Starym Domem Ławy. Obecnie pełni ona funkcję głównego wejścia do Dworu Artusa od strony Długiego Targu.

 

Odnowione wnętrze i multimedialne ekrany

Remont sieni Domu Ekonomistów ma na celu przekształcenie dotychczasowego układu przestrzennego pomieszczeń oraz nadanie im nowego, estetycznego wyglądu.

– Nasz projekt zakłada wyburzenie część niepotrzebnych ścian, po to by zwiększyć przestrzeń użytkową na potrzeby kas i odsłonić całkowicie niewidoczną antresolę. Zmienimy też kolorystykę wnętrza, tzn. dotychczasową ciemną, zastąpią odcienie bieli i szarości – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W odnowionym wnętrzu zamontowane zostaną ekrany multimedialne z informacjami o obiekcie, a na ścianach znajdą się reprodukcje archiwalnych grafik.

 

Wymiana instalacji w trosce o dzieła sztuki

Dodatkowo, w ramach projektu przeprowadzona zostanie modernizacja instalacji wodnej, sanitarnej oraz grzewczej, jednak najważniejsza będzie wymiana systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego.

– Stary system jest już nieefektywny i wymaga zastąpienia go nowszym. Zapewni to stałe i korzystne warunki w Wielkiej Hali Dworu Artusa, czyli tam, gdzie znajdują się Wielki Piec i wiele innych dzieł sztuki – dodaje dyrektor Ossowski.

 

Czy podczas remontu będzie można zwiedzać Dwór Artusa?

Prace modernizacyjne prowadzone będą do końca czerwca 2018 r. Muzealnicy odwołali już wszystkie zajęcia edukacyjne prowadzone w Dworze Artusa, ale chcą umożliwić turystom zwiedzanie zabytkowych wnętrz. Do obiektu wchodzić będzie można przez dziedziniec od strony ul. Chlebnickiej, ale wstęp zostanie ograniczony do konkretnych dni i godzin.

Informacje o dostępności Dworu Artusa do zwiedzania będą zamieszczone na stronie internetowej muzeum oraz Facebooku.

 

Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku to projekt, którego celem jest odrestaurowanie zabytków ul. Długiej i Długiego Targu, w szczególności – Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa. Jego wartość to 6,4 mln zł, z czego blisko połowę, tj. ponad 3 mln zł, stanowi dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.