Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczyna ostatni etap projektu Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku. Remont sieni Domu Ekonomistów potrwa do końca czerwca 2018 r. Muzealnicy zapowiadają zmiany w zwiedzaniu Dworu Artusa.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zakończyło prace konserwatorsko-modernizacyjne komory palowej, a do końca kwietnia 2018 r. odnowione zostaną przedproża Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa. Do realizacji pozostał ostatni element – sień Domu Ekonomistów, dawniej zwanego Starym Domem Ławy. Obecnie pełni ona funkcję głównego wejścia do Dworu Artusa od strony Długiego Targu.
Odnowione wnętrze i multimedialne ekrany
Remont sieni Domu Ekonomistów ma na celu przekształcenie dotychczasowego układu przestrzennego pomieszczeń oraz nadanie im nowego, estetycznego wyglądu.
– Nasz projekt zakłada wyburzenie część niepotrzebnych ścian, po to by zwiększyć przestrzeń użytkową na potrzeby kas i odsłonić całkowicie niewidoczną antresolę. Zmienimy też kolorystykę wnętrza, tzn. dotychczasową ciemną, zastąpią odcienie bieli i szarości – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
W odnowionym wnętrzu zamontowane zostaną ekrany multimedialne z informacjami o obiekcie, a na ścianach znajdą się reprodukcje archiwalnych grafik.
Wymiana instalacji w trosce o dzieła sztuki
Dodatkowo, w ramach projektu przeprowadzona zostanie modernizacja instalacji wodnej, sanitarnej oraz grzewczej, jednak najważniejsza będzie wymiana systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego.
– Stary system jest już nieefektywny i wymaga zastąpienia go nowszym. Zapewni to stałe i korzystne warunki w Wielkiej Hali Dworu Artusa, czyli tam, gdzie znajdują się Wielki Piec i wiele innych dzieł sztuki – dodaje dyrektor Ossowski.
Czy podczas remontu będzie można zwiedzać Dwór Artusa?
Prace modernizacyjne prowadzone będą do końca czerwca 2018 r. Muzealnicy odwołali już wszystkie zajęcia edukacyjne prowadzone w Dworze Artusa, ale chcą umożliwić turystom zwiedzanie zabytkowych wnętrz. Do obiektu wchodzić będzie można przez dziedziniec od strony ul. Chlebnickiej, ale wstęp zostanie ograniczony do konkretnych dni i godzin.
Informacje o dostępności Dworu Artusa do zwiedzania będą zamieszczone na stronie internetowej muzeum oraz Facebooku.
Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku to projekt, którego celem jest odrestaurowanie zabytków ul. Długiej i Długiego Targu, w szczególności – Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa. Jego wartość to 6,4 mln zł, z czego blisko połowę, tj. ponad 3 mln zł, stanowi dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. |