Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę prac Bogusława Bachorczyka. Wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce czwartek, 25 lipca, a ekspozycję można oglądać do 30 lipca 2024 r.
Kuratorką wystawy jest Weronika Teplicka.
Natura vs. człowiek
Z prac Bachorczyka można dowiedzieć się o spotkaniu człowieka z naturą, fali z brzegiem, stopy z piaskiem, oka z horyzontem, twarzy z wiatrem, dłoni z niechcianymi przez morze odpadami cywilizacji. Bogusław Bachorczyk powraca do Ustki po siedmiu latach. Sfinalizuje rozpoczęte wtedy koncepcje licząc jednocześnie na nowe pomysły. Morze, wyrzucając na brzeg niechciane śmieci, stanie się współtwórcą realizacji artysty i ciągłym dostarczycielem nowych materiałów do pracy. Morze Bałtyckie, jod, mieszkanki i mieszkańcy Ustki, spacery staną się impulsem i motywacją do stworzenia rzeźby o nadmorskiej codzienności.
Bogusław Bachorczyk
Urodził się w 1969 r. Jest malarzem, rzeźbiarzem, rysownikiem, twórcą multimedialnym i kuratorem wystaw. Doktor habilitowany, profesor ASP, prowadzi III Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwent klasy rzeźby w Liceum Kenara w Zakopanym oraz Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, którą ukończył dyplomem w pracowni prof. Włodzimierza Kunza (199 8r.). Obronił doktorat „Gra o zachwyt” w 2011 r., habilitację „Czysta 17” w 2013 r. Był stypendystą Norymbergii, laureatem stypendium Józefa Czapskiego. W 2012 r. otrzymał nagrodę rektora III stopnia za osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej, a w 2017 r. nagrodę rektora II stopnia za osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej. W 2019 r. otrzymał stypendium twórcze Krakowa za projekt „Nasz Ogródek”. W 2019 r. otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego dzieła były prezentowane na ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Bunkrze Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Zderzak w Krakowie, Galerii Atak w Warszawie, ABC Gallery w Poznaniu, Galerii ASP w Gdańsku, Galerii Labirynt w Lublinie, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanym i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest autorem koncepcji i wykonawcą wieloletnich projektów twórczych, m.in. dziennika-szkicownika (od 1986 r.), projektu „Pracownia Czysta 17” (od 2003 r.) i plenerowej galerii „Nasz Ogródek” (od 2018 r.). W sztuce, często prezentowanej w formie instalacji z elementami performansu, łączy różne media. Do współpracy przy projektach zaprasza artystów takich dziedzin jak: aktorzy, tancerze, poeci, z którymi współpracuje. Jest także ilustratorem i autorem książek artystycznych. Podejmuje kwestie spuścizny po wielkich twórcach (J. Iwaszkiewicz, W.G. Sebald, Has, A. Rodczenko, W. Niżyński, W. Hasior, Z. Ginczanka). Jego prace dotycząhistorii i czasu, tożsamości, indywidualnego odkrywania prywatnej przeszłości. Interesuje go problematyka mechanizmów i właściwości pamięci, współczesnych definicji męskości oraz post-batalistyka. Tworzy na styku różnych mediów: malarstwa, rzeźby i fotografii, stosuje bricolage i łączenie technik rzemieślniczych z nowoczesnymi mediami.
Plaża jest wielką pracownią
- 25 lipca 2024 r., czwartek, godz. 17.00 – wernisaż
- ekspozycję można oglądać do 30 lipca 2024 r.
- Centrum Aktywności Twórczej
- ul. Zaruskiego 1a
- Ustka