Pomorska Kolej Metropolitalna ogłosiła przetarg na opracowanie STEŚ. Oferty można składać do 8 lutego 2021 r.

 

Czym jest STEŚ?

Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe jest niezbędne do potwierdzenia technicznych możliwości zrealizowania inwestycji.

– To szerokie opracowanie przedprojektowe, które służy określeniu założeń technicznych przyszłej inwestycji, jej efektywności ekonomicznej oraz uzyskaniu decyzji środowiskowej – wyjaśnia Grzegorz Mocarski, prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Opracowany dokument określi nie tylko rekomendowany przebieg linii PKM Południe, ale również będzie podstawą do podjęcia decyzji finansowych. W ramach STEŚ analizowanych będzie pięć wariantów przebiegu linii:

Odcinek 1 – budowa/przedłużenie linii kolejowej o długości ok. 4 km od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście w kierunku południowych dzielnic Gdańska do pętli Łostowice – Świętokrzyska, wraz z rozbudową funkcji przesiadkowych istniejącego tam węzła integracyjnego.

Odcinek 2 – budowa (przedłużenie odcinka 1) nowej linii kolejowej o długości ok. 3,5 km od węzła integracyjnego Gdańsk Łostowice – Świętokrzyska w kierunku zachodniej obwodnicy Trójmiasta do węzła integracyjnego Kowale wraz z budową tego węzła.

Odcinek 3 – budowa nowej linii kolejowej o długości 6-7 km (zależnie od ostatecznego przebiegu i trasowania linii kolejowej) od węzła integracyjnego Kowale do włączenia w istniejącą linię kolejową nr 229, pomiędzy Straszynem i Goszynem.

Odcinek 4 – modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 229 na odcinku Stara Piła – Pruszcz Gdański, o długości ok. 25 km.

Odcinek 5 – budowa nowej linii kolejowej o długości ok. 7 km (zależnie od ostatecznego przebiegu i trasowania linii kolejowej) od węzła integracyjnego Kowale do włączenia w linię kolejową nr 248 (PKM), pomiędzy przystankami Gdańsk Jasień i Gdańsk Kiełpinek.

 

Wizjonerski projekt

Uruchomiona w 2015 roku linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej była komunikacyjną rewolucją w skali całego Pomorza.

– Otworzyła Trójmiasto w kierunku zachodnim i stała się silnym bodźcem do rozwoju transportu kolejowego – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Teraz czas na dalsze kroki. – Gdańsk Południe i jego najbliższa okolica to silnie rozwijająca się część Gdańska. W ciągu dekady może tu zamieszkać nawet 100 tys. nowych mieszkańców. Dlatego jako samorząd województwa pomorskiego zaproponowaliśmy gminom zrzeszonym w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot realizację nowego, wizjonerskiego projektu kolejowego w ramach kolejnego etapu projektu PKM – wyjaśnia marszałek Struk.

 

Kiedy pojadą pociągi?

STEŚ jest pierwszym krokiem na długiej drodze do budowy linii kolejowej.

– Dzięki dokumentacji poznamy wstępny koszt poszczególnych etapów. Decyzja o budowie PKM Południe będzie uzależniona od możliwości zdobycia funduszy unijnych – dodaje Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Na tym etapie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o konkretnych terminach – dodaje.

Wybrany wykonawca na przygotowanie dokumentacji będzie miał czas do 30 września 2023 r. Opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego jest współfinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.