W konkursie będą brane pod uwagę wyłącznie oryginalne utwory, które nigdy wcześniej w żadnej formie nie były prezentowane, wykonywane publicznie, ani nagradzane na innym konkursie. Oceniane będą kompozycje przeznaczone na 3-4 głosowe chóry mieszane lub jednorodne a cappella do wskazanego tekstu biblijnego w języku kaszubskim.

W tegorocznej edycji konkursu jest to fragment Ewangelii według św. Marka (Mk 15, 17) w tłumaczeniu profesora teologii biblijnej o. Adam Ryszard Sikora OFM:

„Òbloklë Gò w pùrpùrã, a na głowã Mù wcësnãlë wińc ùplotłi z drżónu i zaczãlë Gò pòzdrawiac: Witôjże, królu żëdowsczi!”.

Tłumaczenie na język polski:

„Ubrali Go w purpurę uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę. I zaczęli Go pozdrawiać: Witaj, królu żydowski!”.

Jak dokonać zgłoszenia?

Prace konkursowe wraz z czytelnie wypełnioną, podpisaną i zeskanowaną kartą zgłoszenia należy przesłać na adres e-mail: dm@muzeum.wejherowo.pl w terminie do 20 marca 2022 r.

Wyniki zostaną ogłoszone 2 kwietnia 2022 r. w kościele św. Wojciecha w Kielnie podczas XIV Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej. Laureaci otrzymają nagrody finansowe, a przewidywana nagroda główna wyniesie 2 tys. zł.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są TUTAJ.

*  *  *

Organizatorem IX Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku kaszubskim jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, a partnerami są Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie oraz Rada Chórów Kaszubskich. Wydarzenie jest realizowane dzięki dotacji ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz powiatu wejherowskiego.