Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/IMG_2813-scaled.jpg Pierwszy raz na Pomorzu. Ambasador Indii chce zacieśnić pomorsko-indyjskie kontakty

Pierwszy raz na Pomorzu. Ambasador Indii chce zacieśnić pomorsko-indyjskie kontakty

Wicemarszałek Wiesław Byczkowski z ambasador Indii Nagmą Mohammed Mallick. Fot. Jacek Sowa
26.05.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
26.05.2023

Transport morski, demokracja oraz relacje pomorsko-indyjskie to m.in. tematy, które zostały poruszone podczas spotkania wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego z ambasador Indii w Polsce i Litwie Nagmą Mohammed Mallick. Była to pierwsza wizyta dyplomatki w naszym regionie.

Wydarzenie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego  25 maja 2023 r.

Z dalekiego kraju

Wydawać by się mogło, że Pomorze nie ma nic wspólnego z Indiami. Polskę i Indie dzieli ponad sześć tysięcy kilometrów. Indie mają o wiele dłuższą historię i tradycję niż ponad 1000-letni Gdańsk. Mimo to w 2024 r. będziemy obchodzić 70-lecie polsko-indyjskich stosunków dyplomatycznych. Warto dodać, że Indie są najludniejszym państwem świata i siódmym pod względem powierzchni. Czy na pewno nic nas nie łączy?

Nie tylko o gospodarce

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze.

– Zazwyczaj, gdy witamy w murach naszego urzędu gości z dalekich krajów, chwalimy się ponad tysiącletnią kulturą i tradycją naszego kraju. Trudno to zrobić, gdy rozmawia się z przedstawicielem liczącej ponad trzy tysiące lat cywilizacji indyjskiej – mówił, witając gościa, wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

Nagma Mohammed Mallick pełni urząd ambasadora od ponad półtora roku. Przed wizytą odwiedziła największe pomorskie porty, a także spacerowała po Gdańsku, który bardzo jej się spodobał.

– Żałuję, że dopiero teraz przyjechałam do Trójmiasta, a Gdańsk jest naprawdę piękny – przyznała ambasador Indii.

Podczas spotkania dyskutowano m.in. o demokracji, relacji pomorsko-indyjskich oraz transporcie morskim, a zwłaszcza portach w Gdyni i Gdańsku. Ambasador Nagma Mohammed Mallick zauważyła, że w indyjskich danych często pokazuje się wyłącznie port docelowy towarów np. Hamburg czy Rotterdam. Natomiast pomija się to, że dużo towarów przeładowywanych jest w polskich portach. Z tego powodu statystki dotyczące przepływu towarów między Indiami a Polską wykazują niższe liczby niż prezentuje to stan faktyczny.

– Zależy mi na zainteresowaniu indyjskich przedsiębiorców Pomorzem poprzez uświadomienie im, jak duży jest tu potencjał inwestycyjny – podkreślała ambasador.

Wsparciem w tym zakresie służy agencja samorządu województwa pomorskiego Invest in Pomerania.

Relacje pomorsko-indyjskie

Natomiast wicemarszałek Byczkowski poinformował gościa z dalekiego kraju, że od kilku już lat pomorskie uczelnie we współpracy z samorządem województwa realizują projekt Study in Pomorskie.

– W jego ramach zachęcamy studentów-obcokrajowców do nauki w naszym regionie – mówił  Wiesław Byczkowski.

Tylko w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym obecnie studiuje 173 obywateli Indii. Wicemarszałek Byczkowski dodał też, że Pomorzu działa kilka indyjskich firm. Są to m.in.: ArcelorMittal Poland, Zensar Technologies Limited, Wipro IT Services i WNS.

– Pragniemy dalej rozwijać pomorsko-indyjskie relacje – dodał wicemarszałek Byczkowski.

Chodzi m.in. o promowanie wydarzeń organizowanych na Pomorzu takich jak np. BaltExpo czy targi Edu Offshore Wind.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.