Pomorskie  Dni Chopinowskie odbywają się w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim od 2007 r. W piątek, 17 czerwca 2022 r. będzie można posłuchać recitalu fortepianowego, a w sobotę, 18 czerwca – gitarowych interpretacji dzieł Chopina.

Pomorskie Dni Chopinowskie

Upamiętniają wizytę Fryderyka Chopina w majątku hrabiego Antoniego Sierakowskiego na Powiślu. W sierpniu 1827 r. Chopin wraz z przyjaciółmi Zboińskim i Dembowskim odwiedzał majątki rodzinne przyjaciół szkolnych. Antoni Sierakowski – kompozytor i muzyk –ożenił się z Honoratą, siostrą Zboińskiego, a po jej śmierci z Antoniną, również Zboińską. Adam Sierakowski, wnuk Antoniego, we wspomnieniach wydanych w Królewcu przez Georga Bujacka w 1900 r., wspomina o wizycie Chopina i wspólnym koncertowaniu z Antonim Sierakowskim, który, według zapisków rodzinnych, grał na skrzypcach, a podobno nawet komponował.

U Sierakowskich gościli też m.in. Jan Matejko, Jan Kasprowicz, Józef Ignacy Kraszewski, Oskar Kolberg i Stefan Żeromski. W Waplewie był również nuncjusz apostolski w Polsce Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI.

Karol Radziwonowicz

Wybitny pianista kształcił się w Polsce i USA. Koncertował z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi, współpracując ze światowej sławy dyrygentami. Brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Paryżu, Moskwie, Warszawie, Quebecu, Pradze, San Francisco, Berlinie, Salzburgu, Tokio, Sapporo, Buenos Aires, Sydney, Szanghaju. Jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty, a jako solista występował w prestiżowych salach koncertowych, jak m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Festspielehaus w Salzburgu, Berlińska Filharmonia, Concertgebouw w Amsterdamie, Kitara Concert Hall w Sapporo, Ikebukuro Art Center w Tokio, Pałac Ermitaż w St. Petersburgu czy Forbidden City Concert Hall w Pekinie.

Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania – utworów Fryderyka Chopina – znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie. Odtwarzano je podczas misji kosmicznej Endeavour w 200. rocznicę urodzin genialnego kompozytora. Film z nagraniami pianisty, dokumentujący to wydarzenie, otrzymał nagrodę Grand Prix oraz statuetkę Złotego Anioła na Międzynarodowym Festiwalu filmów dokumentalnych w Monaco w 2012 r. Jako jedyny pianista na świecie dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego. Natomiast jego nagranie utworów Fryderyka Chopina, z orkiestrą w wersji kameralnej, stało się w 1999 r. bestsellerem w Kanadzie. Nagrał też dzieła fortepianowe Juliusza Zarębskiego i Karola Mikulego. Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną, od 30 lat zapraszany jest przez uczelnie do prowadzenia klas mistrzowskich zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także wykładowcą klas fortepianu.

Mateusz Kowalski

Urodził się w 1995 r. w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków. Młody artysta, równolegle do kariery solistycznej, rozwija także działalność pedagogiczną, udzielając lekcji mistrzowskich m.in. na festiwalach w Szeged (Węgry), Rust (Austria) oraz w Qingdao (Chiny). Od października 2019 r.  jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Według „Classical Guitar Magazine”, jest muzykiem spektakularnym, który rozległy repertuar – od renesansu do współczesności – wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu. Występował w tak ważnych salach, jak wiedeński Musikverein czy Shanghai Grand Theatre. Koncertował m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 r. wykonał słynne „Concierto de Aranjuez” z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Antony (Paryż) i 2nd EuroStrings International Competition (Londyn). W 2019 r. ukazała się debiutancka płyta artysty wydana przez firmę CD Accord z utworami Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce’a oraz Assad’a i Schuberta. Na początku 2021 r. miała miejsce premiera jego drugiej płyty „Polish Romantic Guitar”.

 

Pomorskie Dni Chopinowskie 2022, plakat. Fot. mat. prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku

Fot. mat. prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku

 

Pomorskie Dni Chopinowskie

  • 17 i 18 czerwca 2022 r. (piątek i sobota), godz. 17.00
  • Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim
  • 82-410 Stary Targ
Recital fortepianowy Karola Radziwonowicza

17 czerwca 2022 r., piątek, godz. 17.00

Program

Fryderyk Chopin
Polonez A-dur op. 40 nr 1
Nokturn b-moll op. 9 nr 1

Ignacy J. Paderewski
Nokturn B-dur op. 16 nr 4

Fryderyk Chopin
Fantaisie Impromtu cis-moll op. 66
Nokturn H-dur op. 9 nr 3

Ignacy J. Paderewski
Menuet antyczny op. 14 nr 1

Fryderyk Chopin
Impromtu Fis-dur op. 36
Walc cis-moll op. 64 nr 2

Ignacy J. Paderewski
Krakowiak fantastyczny op. 14 nr 6

Fryderyk Chopin
Etiuda E-dur op. 10 nr 3
Ballada g-moll op. 23

Ignacy J. Paderewski
Mazurek a-moll op. 9 nr 2
Polonez H-dur op. 9 nr 6

 

Recital gitarowy Mateusza Kowalskiego

18 czerwca 2022 r., sobota, godz. 17.00

Program

Marek Sokołowski
Diligenza postale

Fryderyk Chopin
Mazurek B-dur op. 7 nr 1
Mazurek a-moll op. 7 nr 2
Mazurek As-dur op. 7 nr 4

Astor Piazzolla
Invierno porteño, arr. S. Assad

Heitor Villa-Lobos
Etiuda nr 2

Stanisław Szczepanowski
Une Larme, Morceau Expresif

Jan Nepomucen Bobrowicz
Wariacje op. 6 na temat Là ci darem la mano z opery „Don Giovanni” W.A. Mozarta

Fryderyk Chopin
Mazurek E-dur op. 6 nr 3
Mazurek f-moll op. 7 nr 3
Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
Mazurek fis-moll op. 6 nr 1

Mauro Giuliani
Le Rossiniane op. 120 nr 1

Więcej informacji znajduje się  na stronie Muzeum Narodowego w Gdańsku