Zmarły na początku października 2018 r. Leonard Dajkowski był jednym z najbardziej uznanych gdańskich kowali artystów i współzałożycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali. W jego Pracowni Kowalstwa Artystycznego powstawały, m.in. kandelabry dla zamku w Malborku, wzorce miar z Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku czy zrekonstruowane lampy na moście w Hamburgu. Jego najbardziej znaną realizacją było Drzewo Millenium z 1997 r., które dziś stoi na Targu Węglowym.

Z warsztatu do muzeum

Przekazanie pamiątek zbiegło się z zakończeniem pierwszego etapu prac zabezpieczających w Kuźni Wodnej w Oliwie. Narzędzia z warsztatu kowalskiego Leonarda Dajkowskiego do Muzeum Gdańska przekazała Hanna Rogoza, wdowa po artyście. Wśród około 140 przedmiotów dominują narzędzia ślusarskie. Wyjątkowe na tym tle są palenisko, płyta kowalska oraz kute serca dzwonu.

– Przyjmując pamiątki do Kuźni Wodnej w Oliwie chcemy kultywować pamięć o jednym z najbardziej uznanych lokalnych kowali artystów. Wszystkie narzędzia są sprawne, a więc poza wymiarem historycznym mają wartość użytkową oraz edukacyjną. To właśnie te dwie ostatnie cechy otwierają możliwości, które chcemy rozwinąć w przyszłych latach w formie pokazów dla lokalnej społeczności i turystów – mówi Remigiusz Pacer z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Nową wystawę stałą w Kuźni Wodnej w Oliwie będzie można zobaczyć w przyszłym roku. Zabytkowy obiekt będzie otwarty od maja do września podczas weekendowych pokazów kowalstwa artystycznego. Zwiedzanie wystawy będzie natomiast możliwe codziennie w lipcu i sierpniu.