– Prywatne kolekcje to często wybitne zbiory, w których znajdują się prawdziwe rarytasy. Uważamy, że osobom, które o nie dbają, należy się też wsparcie i docenienie ich działań. Wyszukiwanie, kupowanie, pozyskiwanie, katalogowanie, przechowywanie… To praca, którą wykonują. Posiadają ogromną wiedzę w ramach konkretnych tematów. Dzięki swojemu zapałowi i pasji stają się ekspertami – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Dom podcieniowy we wsi Żuławki należy do trzeciego typu domów podcieniowych (tzw. Danziger Kopf). To barokowo-klasycystyczny budynek, pochodzący z XVIII w., gruntownie przebudowany w 1825 r., kiedy to nadano mu cechy klasycyzujące, w tym przede wszystkim dobudowano reprezentacyjny podcień. Informuje o tym belka nadprożowa wymieniająca głównego inwestora oraz inicjały głównego projektanta przebudowy: „Peter Epp, Bauherr, A.K. B.M. 1825″. W starszej części domu zachowało się wiele elementów barokowych, takich jak stolarka drzwiowa z okuciami z zakładów elbląskich bądź gdańskich z początku XVIII w. Aktualnie dom wyposażony jest w barokowe meble elbląskie oraz klasycystyczne i późnobarokowe meble z XVIII i XIX w.

 

koLekcje
Dom podcieniowy we wsi Żuławki – renowacja i rekonstrukcja
Spotkanie z Mariuszem Wiśniewskim

  • 18 stycznia 2018 r., czwartek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

*  *  *

 

Następne spotkanie z cyklu koLekcje: Moje hobby – zbieram rzeczy. Rozmowa o kolekcjonowaniu jako pasji i sposobie na życie z Anetą Szyłak, odbędzie się w czwartek, 25 stycznia 2018 r. o godz. 18.00.