Open House Gdańsk to wydarzenie będące częścią międzynarodowego festiwalu architektury i miasta. Skupia uwagę na specyfice przestrzennej oraz kulturowej poszczególnych dzielnic. Przede wszystkim jednak stanowi zaproszenie do odwiedzenia przestrzeni, które na co dzień są niedostępne, takich jak prywatne wnętrza mieszkalne czy zaplecza instytucji publicznych, pracowni, muzeów i galerii.

Co w programie?

W nadchodzącej edycji festiwalu Open House jego uczestnicy będą mogli poznać dwie części gdańskiego Śródmieścia – Dolne Miasto i Stare Przedmieście.

– Po raz pierwszy pojawiliśmy się z festiwalem na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu podczas pierwszej edycji Open House Gdańsk – informuje Diana Lenart, kuratorka festiwalu Open House Gdańsk. – Pięć lat później, kiedy obchodzimy mały jubileusz, wracamy tutaj, żeby pokazać, jak zmienia się ta część miasta oraz to, co pozostaje tu najcenniejsze. Tak się składa, że mieszka tu mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy zapytani o powody wyboru Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia na swoje miejsce do życia i pracy zawsze odpowiadają: „To miejsce jest prawdziwe”. I właśnie tę autentyczność chcemy pokazać.

Uczestnicy Open House Gdańsk zostaną zaproszeni zarówno do miejsc-symboli Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia, takich jak Muzeum Narodowe, Brama Nizinna, Dwór Uphagena czy dawnej Królewskiej Fabryki Karabinów, jak i nowych punktów na mapie Śródmieścia – oddział Dolna Brama 8 oraz działających na Dolnym Mieście pracowni i firm. Miłośników wnętrz z pewnością ucieszą wizyty w gościnnych progach prywatnych mieszkań. Nie zabraknie także wydarzeń plenerowych, gry miejskiej oraz spacerów: architektoniczno-urbanistycznego, historycznego czy skupiającego się na industrialnym charakterze dzielnicy.

W ramach festiwalu zaplanowano również możliwość wejścia do obiektów należących do samorządu województwa pomorskiego. Zwiedzający będą więc mieli okazję zwiedzić Salę Okrągłą im. Lecha Bądkowskiego, w której obraduje Sejmik Województwa Pomorskiego, a ponadto wysłuchać opowieści przewodnika o wyjątkowym malowidle „Niebo Polskie”, mieszczącym się w dawnym Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Zapisy na zwiedzanie sali z „Niebem polskim” rozpoczną się w sobotę, 3 września o godz. 15.00 na stronie internetowej: https://app.evenea.pl/event/niebopolskie/

Fragment malowidła „Niebo polskie”. Mat. prasowy UMWP

Hasłem tegorocznego festiwalu będzie „Równo_ważność”. W programie znajdzie się m.in. debata, która podejmie temat roli kobiet w projektowaniu: architektonicznym, graficznym i miejskim. Natomiast przedstawiciele inicjatywy Bal Architektek skupią się w swoim wykładzie oraz zajęciach praktycznych na projektowaniu, które powinno uwzględniać potrzeby jak najszerszej grupy odbiorców.

.

Szczegółowy program festiwalu Open House Gdańsk dostępny jest na stronie internetowej: http://www.openhousefestival.pl/