Nagrody zostały wręczone 23 maja 2025 r.  podczas uroczystej gali w symbolicznym miejscu, którym jest Muzeum Emigracji w Gdyni.

Oto tegoroczni laureaci

Pierwsza kategoria, w której przyznawane są wyróżnienia to dziennikarz medium polonijnego. W tym roku została nią Maria Pyż.

– To redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów, wydawczyni i autorka publikacji dokumentujących stan polskiego dziedzictwa kulturalnego Lwowa, a także opisujących codzienne życie polskiej społeczności tego miasta w warunkach wojny – czytamy w uzasadnieniu werdyktu komisji.

Kolejne wyróżnienie trafiło do Paul Flückigera. Otrzymał on nagrodę w kategorii „Dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii”. ry doceniło jego rzetelne przedstawianie polskiej rzeczywistości politycznej i społecznej oraz roli Polski w regionie i w Europie na łamach jednego z najważniejszych dzienników kontynentu – „Neue Zürcher Zeitung”. Nagrodę dla dziennikarza krajowego publikującego na tematy polonijne otrzymała Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok. Konkursowa komisja doceniła ją za reportaż „Między Słowami” opowiadający o tożsamości młodych mieszkańców Łotwy polskiego pochodzenia. Wreszcie w kategorii „Redakcja medium polonijnego” za stworzenie integracyjnej platformy porozumienia między nacjami, odznaczona została redakcja publikowanej w internecie gazety „Razem Norge”.

Dziękuje Razem Norge za wkład w rozwój społeczności polonijnej w Norwegii oraz za promowanie wartości dialogu i solidarności. Wasza działalność inspiruje i pokazuje, że nawet w trudnych czasach można tworzyć przestrzeń do komunikacji i wzajemnego wsparcia – mówił wręczając wyróżnienie Marcin Skwierawski, wicemarszałek województwa pomorskiego

Fot. Magdalena Starnawska/gdynia.pl

Czym jest nagroda?

Przy okazji wręczenia nagród warto przypomnieć, czym jest wyróżnienie? – Honorujemy pracę dziennikarską w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego – czytamy w opisie nagrody. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci osoby i dokonań Macieja Płażyńskiego – działacza opozycji i pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego. Nagroda powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.