Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3614bd06-a973-4a89-9d98-70d43ff8dd07.jpg Oddział Neurologii szpitala w Wejherowie z certyfikatem Angels. Dołączył do najlepszych ośrodków leczenia udarów mózgu

Oddział Neurologii szpitala w Wejherowie z certyfikatem Angels. Dołączył do najlepszych ośrodków leczenia udarów mózgu

Budynek Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Fot. Szpitale Pomorskie

Międzynarodowy certyfikat Angels przyznawany jest oddziałom, które przestrzegają najwyższych standardów w leczeniu chorych z udarem mózgu. Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie jest jednym z trzech tego typu ośrodków Polsce, które otrzymały takie wyróżnieniem.

 

– Jesteśmy dumni, że działania i osiągnięcia naszego oddziału w Wejherowie zostały dostrzeżone i wysoko ocenione przez komitet naukowy Angel – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. – Zostało to potwierdzone uhonorowaniem platynowym certyfikatem jako jeden z trzech wyróżnionych w Polsce w pierwszej edycji przyznawania tej nagrody – dodaje Zieleniewski.

 

Nowoczesne leczenie i numer telefonu udarowego

 Co roku, na oddziale hospitalizujemy ponad 500 chorych, zarówno z udarem niedokrwiennym, jak i krwotocznym. Od wielu lat stosujemy dożylną trombolizę (chodzi o rozpuszczenie skrzepów poprzez podanie leku – przyp. red.) w leczeniu udarów niedokrwiennych – mówi dr n. med. Alicja Mączkowiak, ordynator Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym szpitala w Wejherowie. Wdrożyliśmy wiele udoskonaleń w organizacji pracy oraz infrastrukturze samego oddziału, dzięki czemu z każdym rokiem poprawiamy wyniki leczenia. Przeprowadziliśmy w tym celu szkolenia personelu zespołów wyjazdowych pogotowia ratunkowego, SOR w szpitalu w Wejherowie i satelitarnych szpitali w Pucku i Lęborku. Krokiem milowym w usprawnieniu postępowania z pacjentami udarowymi było udostępnienie numeru „telefonu udarowego” co pozwala na szybki i bezpośredni kontakt z lekarzami i ratownikami pogotowia ratunkowego i stanowi cenną informację o przybyciu pacjenta potencjalnie kwalifikującego się do leczenia trombolitycznego – wyjaśnia dr n. med. Alicja Mączkowiak.

 

Lek podany w godzinę

Dzięki tym i innym udoskonaleniom w 2017 r. Oddział Neurologii w Wejherowie osiągnął ponad 25 proc. współczynnik liczby tromboliz do liczby wszystkich przypadków udarów niedokrwiennych mózgu. Pozwoliło to również skrócić czas od momentu przyjęcia pacjenta do szpitala do podania leku (Door to Needle). Obecnie 90 proc. pacjentów kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego otrzymuje lek w czasie krótszym niż 60 minut. Każdy pacjent z udarem jest przynajmniej przez 24 godziny hospitalizowany na sali intensywnego nadzoru neurologicznego i przez ten okres ściśle są monitorowane jego parametry krążeniowo-oddechowe i profil glikemii.

– Pozwala to nam wykryć czynniki ryzyka udaru  i wdrożyć profilaktykę wtórną. Prowadzony jest także screening zaburzeń połykania i wdrażana wczesna rehabilitacja zarówno ruchowa, jak i logopedyczna. Wszystkie procedury wykonane u naszych pacjentów z udarem mózgu są wpisywane do rejestru RES-Q, który jest częścią składową projektu Angels – tlumaczy dr Mączkowiak.

 

Czym jest certyfikat Angels?

Certyfikat nadawany jest przez Europejskie Towarzystwo Udarowe w ramach projektu Angels. Jest to międzynarodowy projekt, który ma poprawić jakość opieki nad pacjentami z udarem mózgu. Polegać to ma na promowaniu najlepszych standardów leczenia oraz nowoczesnych procedur postępowania w celu ujednolicenia procesu diagnostyki i leczenia udarów mózgu w Europie. Chodzi m.in o to, aby chory w jak najkrótszym czasie trafił na oddział i rozpoczął leczenie. Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie właśnie dołączył do tej inicjatywy. Do 2019 r. w projekcie ma być 1500 najlepszych ośrodków udarowych w całej Europie. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu u młodych osób wynosi 1 na 30 tys. Natomiast u osób w wieku 75-85 lat to już 1 na 45 osób, a wśród jeszcze starszych aż 1 do 30. 
 

certyfikat Angels

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.