Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Termomodernizacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6c3b396e-add0-457f-9708-a2d752785055-scaled.jpg Ocieplenie ścian, modernizacja instalacji i ekologiczne źródła energii. Zakończyła się termomodernizacja muzeów, galerii i teatrów na Pomorzu

Ocieplenie ścian, modernizacja instalacji i ekologiczne źródła energii. Zakończyła się termomodernizacja muzeów, galerii i teatrów na Pomorzu

Instalacja OZE na dachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji dziewięciu budynków jednostek kultury samorządu województwa pomorskiego koszty ich eksploatacji będą niższe. Zamontowane ekologiczne źródła energii pozwolą zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Inwestycje kosztowała prawie 8 mln zł.

 

 

Termomodernizacja obiektów jednostek kultury samorządu województwa to drugi pakiet dużego projektu termomodernizacyjnego na Pomorzu, który realizowany jest dzięki unijnemu wsparciu. Łączny koszt inwestycji to ok. 6,8 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to ponad 3 mln zł.  

 

Fotowiltaika i biomasa

We wszystkich budynkach, w których prowadzone były prace termomodernizacyjne zainstalowano systemy zarządzania energią, które pozwolą na bardziej efektywne wykorzystanie prądu i ciepła. Ale systemy to nie wszystko. Na dachu budynku głównego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zamontowana została instalacja fotowoltaiczna. Ma ona moc prawie 25 kilowatogodzin. Z kolei w budynkach Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich energia cieplna pochodzić będzie z kotłów na biomasę.

 

Co jeszcze zrobiono?

Najbardziej widoczną oznaką przeprowadzonej termomodernizacji jest większa estetyka budynków. Wraz z osuszaniem i ocieplaniem ścian elewacje są odmalowywane. Wstawiane są nowe, szczelne okna i drzwi. Takie prace wykonano między innymi w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie czy w budynku administracyjnym galerii sztuki w Ustce. Wymieniane są też rury i instalacje cieplne i hydrauliczne.

 

Gdzie prowadzono prace?

Do termomodernizacji, która była poprzedzona specjalnym audytem, wyznaczono dziewięć budynków z sześciu jednostek kultury, których organizatorem jest samorząd województwa pomorskiego. Były tu: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i l. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku i Teatr Muzyczny w Gdyni.

Jak zmieniły się niektóre budynki? Zobacz prezentację

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.