W kwietniu kilka instytucji kultury podległych samorządowi województwa ze Słupska, Ustki i Gdańska przygotowało propozycje. Jest w czym wybierać.

Dla słupszczan i nie tylko

Mieszkańcy Słupska i okolic, a także odwiedzający te tereny mogą przyjść do Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. A w niej czeka kilka wystaw m.in. Willa lakiernika, którą można oglądać do 18 maja, a 23 kwietnia o godz. 17.00 – zaplanowano wykład Joanny Rutkowskiej (Termin może ulec zmianie. Prosimy o obserwowanie FB/bgsw.slupsk). Zaś w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 13 kwietnia można obejrzeć wystawę prac Pawła Matyszewskiego z Piachem w zębach. W tej przestrzeni wystawienniczej 11 kwietnia w godz. 16.00-18.00 można będzie uczestniczyć w spacerze i warsztatach z Eweliną Figarską – Zawołały mnie miękkie kamienie.
W ramach cyklu historyczne czwartki, 24 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie zatytułowane Jak łosoś zrastał się z Ustką. Dzieje jednej z najstarszych polskich firm na ziemi słupskiej i jej pracowników. W weekend 26 i 26 kwietnia o godz. 15.00 odbędą się warsztaty radiowe z Radiem Kapitał prowadzone przez Agatę Dyczko. Na nie obowiązuję zapisy s.starkowska@bgsw.pl.
Z kolei w Baszcie Czarownic można wziąć udział w różnych działaniach zwianych z projektem Radio, które słucha.
Poza tym w Baszcie Czarownic 10 kwietnia o godz. 19.00 zaplanowano performance Ludomira Franczaka Atlas dźwięków / Atlas of Sounds The Tower. Także w tym miejscu 25 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Pawłem Szczepanikiem Wspólnota dla wspólnoty. Radio społeczne w Ameryce Południowej, a dzień później w godz. 11.00-13.00 dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach podwórko sztuki.

A co w Gdańsku?

Stolica województwa ma wiele do zaoferowania. Po pierwsze pełno tu różnych zabytków, po drugie są galerie sztuki, muzea, ale też teatry. I tak w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim można będzie uczestniczyć w święcie patrona, które odbędzie się 23 kwietnia. Tego dnia przypadają bowiem urodziny mistrza ze Stratfordu i teatromanów z pewnością zainteresuje spektakl „We are Hamlet”, który rozpocznie się o godz. 19.00. Miłośnicy zgłębiania tkanki miejskiej dzień później o tej samej porze będą mogli wysłuchać wykładu prof. Jacka Dominiczaka, który przybliży zainteresowanym tajemnice urbanistyczne. Jeśli zaś nie tylko lubisz teatr, ale i muzykę, to połączeniem tych dwóch, jak zapowiadają organizatorzy, będzie spektakl „Harmonia albo nic” w reżyserii Marzeny Nieczujej-Urbańskiej, który odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18.00. Ale to nie koniec propozycji z Szekspirowskiego. Wcześniej, bo od 5 kwietnia można wystać na wystawę „21” Sofii Jackiewicz, zaś 16 kwietnia o godz. 20.00 wysłuchać koncertu premierowego albumu „Technaturalism”.

W Teatrze Wybrzeże w piątek, 11 kwietnia po spektaklu „Wyzwolenie” około godz. 20.50 odbędzie się 83. spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Teatralnego, w którym weźmie udział reżyser Jan Klata oraz zespół aktorski. Co ważne, wydarzenie otwarte jest dla wszystkich zainteresowanych. Ponadto, sztukę „Wyzwolenie” będzie można zobaczyć w ramach gdańskiej odsłony Festiwalu Lamentacje.

Bogatą ofertę na kwiecień przygotowało też Nadbałtyckie Centrum Kultury. Jeszcze tylko do 11 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim otwarta będzie wystawa Inspirujące Pomorzanki poświęcona niezwykłym kobietom, które miały wpływ na historię, kulturę i tożsamość naszego regionu.

Miłośnikom kinematografii polecamy Bałtyk Movie 2025, czyli pokaz nominowanego do Oscara filmu „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna, który rozpocznie się we wtorek, 15 kwietnia o godz. 19.00 w zabytkowym wnętrzu Centrum św. Jana. Wszyscy wielbiciele festiwalu Actus Humanus koniecznie muszą się wybrać na dwa przedświąteczne koncerty w środę, 16 kwietnia o godz. 20.00 w Centrum św. Jana i w piątek, 18 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim. To nie jedyne wydarzenie muzyczne. W piątek, 25 kwietnia odbędzie się koncert i premiera albumu Hinode Tapes & Hiroki Chiba, a dzień później koncert Gary Gwadera „Trzeciak’s Head” i Drëszë w ramach Wiosennego wieczoru z „Dźwiękami Północy”.

Tradycyjnie na trzecią środę miesiąca, 16 kwietnia o godz. 17.30 zaplanowany został kolejny wykład w ramach cyklu Rezydencje Gdańszczan. Tym razem prof. Andrzej Januszajtis przedstawi historię dworu Uphagenów, znajdującego się na gdańskich Pieckach.

Natomiast aż do 18 maja w Ratuszu Staromiejskim otwarta będzie wystawa „FF1:00_Once Upon a Time”, stworzona wokół 21 najlepszych i najbardziej zaskakujących filmów z dotychczasowych edycji Festiwalu Filmów Jednominutowych organizowanych przez NCK. Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji tego festiwalu będzie też spotkanie „Rzeczy zabawne, poruszające i obie na raz”, które rozpocznie się w piątek, 25 kwietnia o godz. 18.00. Poprowadzi je kabareciarz i aktor Wojciech Tremiszewski.

W Gdańsku znanym w świecie jako „miasto Solidarności” nie możemy również zapomnieć o wizycie w… Europejskim Centrum Solidarności. Tutaj w programie znajdziemy przede wszystkim ciekawe wydarzenia dla rodzin z dziećmi m.in. warsztaty „Flaga na maszt” w sobotę, 12 kwietnia, odkrywanie z edukatorką „sekretnego życia statków” podczas zwiedzania wystawy „Stocznia” w niedzielę, 13 kwietnia czy kolejne warsztaty „Dziki świat”. Poza tym, do poniedziałku, 14 kwietnia w ogrodzie zimowym ECS otwarta będzie wystawa „Re-form the norm”, a we wtorek, 15 kwietnia w bibliotece ECS będzie można wysłuchać czytania performatywnego „Kot Iwan z domu Iwaszkiewicz”.