Jak co roku, 1 września oddajemy hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Po raz pierwszy gospodarzem rocznicowych obchodów było Wojsko Polskie. Uczestników powitał minister obrony narodowej, a przemówienie wygłosił prezydent RP. Prezydent Gdańska nie dostała pozwolenia na zabranie głosu.
W uroczystościach wzięli udział samorządowcy wraz z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz i marszałkiem Mieczysławem Strukiem. Tuż po uroczystościach wspólnie z delegacją kilkudziesięciu prezydentów, burmistrzów i wójtów z całej Polski złożyli kwiaty pod pomnikiem.
81. rocznica wybuchu wojny
To są pierwsze obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej po odebraniu specustawą Gdańskowi terenu Westerplatte. Od ponad 20 lat miasto z harcerzami organizowało obchody. Od tego roku Wojsko Polskie jest organizatorem rocznicowych uroczystości. Zgromadzonych uczestników powitał gospodarz uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda podkreślił, że od tego roku uroczystości na Westerplatte są organizowane przez władze państwowe, a głównym gospodarzem jest minister obrony narodowej. Apel pamięci odczytali żołnierze, następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Uroczystości zakończy wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Andrzej Duda: Westerplatte jest przestrogą dla całego świata
Westerplatte zostało przekazane w zarząd Muzeum II Wojny Światowej. Ma tu powstać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Podczas wystąpienia prezydent podkreślił, że od tego roku uroczystości na Westerplatte są organizowane przez władze państwowe, a głównym gospodarzem jest minister obrony narodowej. – To miejsce jest wielkim i wspaniałym symbolem, ale i przestrogą dla całego świata przed tym, co oznacza imperializm, brutalna polityka prowadząca do wojny. Ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się już nie powtórzyły, bo pociągnęły za sobą tragedię narodów, miliony ludzi, którzy polegli albo zostali zamordowani. To miejsce musi być godne i musi wyglądać godnie – mówił prezydent. Później dodał: – Niech Westerplatte będzie miejscem naszej narodowej dumy i czci wobec tych, którzy walczyli i polegli, ale i przestrogą dla świata, aby nigdy więcej nie było takich imperialnych zakusów, aby nigdy więcej nie doszło do wojny, aby nikt drugiemu człowiekowi nie odbierał życia w brutalny sposób, na polu walki lub go mordując – powiedział Duda.
Aleksandra Dulkiewicz: Wartości nie można odebrać, upaństwowić, przenieść
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie dostała pozwolenia na zabranie głosu podczas uroczystości, gdyż jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, podczas uroczystości na Westerplatte nie przewidziano wystąpień przedstawicieli władz samorządowych. Ale, jak napisała w liście: „Wiedziałam, że moje miejsce o 4.45 jest pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, niezależnie od tego, czy będę przemawiać, czy nie, bo nie to jest istotą pamięci”. Przez ponad 20 lat każdy premier, prezydent – bez względu na obóz polityczny, który reprezentował – był zapraszany na uroczystości, a także do zabrania głosu, a w przypadku nieobecności był odczytywany list. Taki list od prezydent Gdańska można przeczytać na stronie „Gazety Wyborczej”. Aleksandra Dulkiewicz pyta w nim, czy Gdańskowi można odebrać Westerplatte? „Nie można. Wartości nie można odebrać, upaństwowić, przenieść z miejsca w miejsce. To, co stanowi o tożsamości wspólnoty, jest w istocie bardzo osobiste i intymne. A nad tą sferą żadna władza nie ma władzy”.
A jakie plany miała na spędzenie tego dnia? „1 września spędzimy w Gdańsku jak co roku. W wigilię wieczorem zapaliliśmy znicze na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. O świcie będziemy pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża, a na Starym Mieście rozdzwoni się u św. Katarzyny dzwon Pokój i Pojednanie. Rano złożymy kwiaty u harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, prawdopodobnie pierwszej ofiary II wojny światowej w Gdańsku. Potem uczcimy pamięć około 3 tysięcy Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II wojny światowej w Victoriaschule. W południe – msza i Apel Pamięci przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej, którzy heroicznie cały dzień bronili głównego polskiego urzędu pocztowego w Gdańsku.