Książka jest rozprawą doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Małgorzaty Omilanowskiej i obronioną w 2019 r. na Uniwersytecie Gdańskim. Jej powstanie jest wynikiem odszukania przez autorkę wielu dotąd niezbadanych zasobów źródłowych. Dokonana dzięki temu analiza zbiorów artystycznych polskich ziemian regionu Pomorza Nadwiślańskiego poszerza ogólną wiedzę dotyczącą polskiego kolekcjonerstwa. Jednocześnie wzbogaca skromny stan badań nad dziejami ziemiaństwa terenów dotychczas pomijanych w historiografii.

– Pisząc o zainteresowaniach kolekcjonerskich na ziemiach Pomorza zdawałam sobie sprawę, że należałoby uwzględnić zarówno ziemiaństwo niemieckie, jak i warstwę mieszczańską obu narodowości. Aspektem godnym zbadania, szczególnie w Prusach Zachodnich, wydaje się zjawisko dyfuzji kulturowej i z pewnością warto byłoby zwrócić uwagę na wzajemne oddziaływanie tych dwóch narodowości, które przejawiało się w przejmowaniu mentalności i wzorców kulturowych. Ze względu na charakter prowadzonych analiz i ograniczoność źródeł zawęziłam jednak badania do grupy polskiego ziemiaństwa. Na wskazanym terenie niewiele możemy powiedzieć o kolekcjonerstwie polskiego mieszczaństwa, z kolei zainteresowania artystyczne ziemiaństwa niemieckiego wymagają odrębnych prac badawczych – mówi dr Dobromiła Rzyska-Laube.

Publikacja została wydana przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

.

Promocja książki „Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze”

  • 15 lutego 2023 r., środa, godz. 18.00
  • Sopoteka (Sopot Centrum, II piętro)
  • ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot

Spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska.