Komunikacja
Nowym autobusem prosto na dworzec. Otwarcie węzła transportowego w Bytowie

Nowym autobusem prosto na dworzec. Otwarcie węzła transportowego w Bytowie

Fot. mat. UMWP
19.11.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
19.11.2021

Do tej pory zaniedbana okolica bytowskiego dworca kolejowego zmieniła się nie do poznania. Powstał nowy dworzec autobusowy, parkingi dla samochodów i rowerów oraz nowe chodniki. Po mieście kursują 3 nowoczesne i spełniające najwyższe normy ekologiczne autobusy. A wszystko to dzięki ponad 15,7 mln zł unijnego dofinansowania.

Węzeł transportu zbiorowego w Bytowie został otwarty 19 listopada 2021 r. w Uroczystości uczestniczył między innymi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa.

Dworzec i autobusy

Przystanki autobusowe zlokalizowane przy budynku bytowskiego dworca kolejowego do tej pory nie zachęcały pasażerów. Samochody z kolei często parkowały w niedozwolonych miejscach. Dzięki budowie węzła transportowego, cały teren bardzo się zmienił. Powstał nowy dworzec autobusowy z wygodnymi platformami. W pobliżu został wybudowany parking P+R, który pomieści ponad 200 aut. Zadbano również o rowerzystów. Mają oni do dyspozycji stojaki dla 92 jednośladów. Cały teren został dobrze skomunikowany z miastem dzięki budowie chodników i prawie kilometra dróg rowerowych. Ale to nie wszystko. Częścią projektu był również zakup 3 nowoczesnych autobusów komunikacji miejskiej, której trasy ułatwią dodarcie nie tylko do dworca, ale i do najważniejszych miejsc w Bytowie.

 

Kilka liczb

Całkowity koszt zrealizowanej w Bytowie inwestycji to ponad 24,4 mln zł. W tej kwocie aż 15,7 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Jak zakładano w projekcie, z infrastruktury transportowej skorzysta nawet 2,4 mln pasażerów rocznie.

Węzłów jest więcej

Trzeba pamiętać, że otwarty w Bytowe węzeł nie jest jedyną tego typu inwestycją, jaka realizowana jest w województwie pomorskim. Łącznie jest ich 27. Podróżni mogą już korzystać między innymi z nowoczesnych węzłów w Starogardzie Gdańskim, Lęborku czy Kartuzach. Łącznie te wszystkie transportowe inwestycje kosztowały ponad miliard złotych. Około 522 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.