Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/20231213_091833-scaled.jpg Nowe zabiegi na Zaspie. Robot da Vinci teraz zoperuje raka jelita grubego

Nowe zabiegi na Zaspie. Robot da Vinci teraz zoperuje raka jelita grubego

14.12.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
14.12.2023

Na Oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku wykonano już dwie operacje u pacjentów z rakiem jelita grubego przy pomocy robota da Vinci.

Przypomnijmy, że od 1 sierpnia 2023 r. pacjenci z rakiem macicy oraz jelita grubego mogą korzystać z leczenia chirurgicznego z wykorzystaniem robota finansowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Robot zoperuje raka, a pacjent szybciej wróci do sprawności

Oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej szpitala św. na Zaspie dołączył do grona ośrodków wykorzystujących chirurgię robotyczną. Co to zmienia? Takie leczenie ma na celu usunięcie guza wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz regionalnymi węzłami chłonnymi. W zależności od stopnia zaawansowania i rozległości nowotworu, zabiegi mogą być wykonany na drodze kolonoskopii, laparotomii lub przy użyciu robota. Te dwie ostatnie techniki dają większe szanse w przypadku leczenia onkologicznego, a przy okazji maksymalizują szansę pacjentów na dobrą jakość życia po zabiegu. Od 12 grudnia 2023 r. pacjenci z nowotworem jelita grubego mogą być operowani na Zaspie za pomocą robota da Vinci. Na razie przeprowadzono dwa zabiegi. Pacjenci czują się dobrze i wkrótce zostaną wypisani do domu. Warto dodać, że użycie robota oznacza większą precyzję zabiegu, przy jednoczesnym mniejszym urazie operacyjnym. W ten sposób minimalizuje się też ryzyko powikłań i dużej utraty krwi. Dzięki robotowi skraca się okres rekonwalescencji i czas powrotu pacjentów do aktywności życiowej i zawodowej.

Na czym polega?

Zabieg u pacjentów z rakiem jelita grubego polegają na wprowadzeniu do ciała pacjenta narzędzi oraz kamery wizyjnej, a następnie na usunięciu zajętych chorobą tkanek. Podczas zabiegu robotycznego chirurg używa systemu wizyjnego, który zapewnia mu dziesięciokrotnie powiększony widok tkanek pacjenta. Dzięki wykorzystaniu robota neutralizowane są jego gwałtowne ruchy. Narzędzia chirurgiczne umożliwiają chirurgowi minimalizowanie krwawienia śródoperacyjnego.

Urologia i ginekologia onkologiczna

Początkowo zabiegi przy wykorzystaniu robota dotyczyły pacjentów urologicznych i odbywały się na zasadach komercyjnych. Od połowy maja 2022 r. zabiegi prostatektomii z wykorzystaniem robota da Vinci są refundowane przez NFZ. Od tego czasu na Zaspie na Oddziale urologii i urologii onkologicznej wykonano 240 zabiegów. Jesienią bieżącego roku Oddział położniczo-ginekologiczny również rozpoczął leczenie pacjentek z rakiem błony śluzowej macicy przy pomocy robota.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.