Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Nowe pociągi
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/06ffe14a-c5fd-484d-ad79-14db2d5e5002.jpg Nowe pociągi przyjadą jeszcze w tym roku. Impulsem pojedziemy do Słupska i Elbląga [ZDJĘCIA]

Nowe pociągi przyjadą jeszcze w tym roku. Impulsem pojedziemy do Słupska i Elbląga [ZDJĘCIA]

Budowa składu 45WE Impuls dla Pomorza w fabryce NEWAG w Nowym Sączu

Pociągi będą komfortowo wyposażone i klimatyzowane. Do końca roku z nowosądeckiej fabryki na Pomorze przyjadą cztery nowe składy 45WE Impuls.

 

Pięć pojazdów Impuls zostało zakupionych przez samorząd województwa pomorskiego za ponad 133 mln zł.

 

Pociąg Impuls nadjeżdża

Spółka NEWAG z Nowego Sącza, która buduje nowe pomorskie pociągi poinformowała, że będą gotowe szybciej niż zakładano. Pierwotnie pierwszy skład miał być dostarczony w grudniu. Ale dzięki sprawnemu montażowi dwa pierwsze pociągi wyjadą na pomorskie tory już w listopadzie. To nie koniec dobrych wiadomości, gdyż dwa kolejne zamiast na wiosnę, przyjadą jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. – Firma NEWAG w przypadku trzeciego i czwartego pojazdu przyspieszyła dostawę pojazdów na Pomorze aż o pół roku! To niespotykane na polskim rynku – zaznaczył Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

 

Jakie są pomorskie Impulsy?

Impulsy 45WE to jedne z najnowocześniejszych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT), jakie kursują po polskich torach. Pomorskie EZT będą mogły jeździć z prędkością nawet do 160 km/h. –  Im szybciej pojazdy wejdą do eksploatacji, tym szybciej pasażerowie będą mogli z nich korzystać i odczuć wyraźną poprawę komfortu podróżowania koleją po Pomorzu – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W każdym składzie będzie 195 stałych miejsc siedzących i co najmniej 20 miejsc dla rowerów. Będą klimatyzowane oraz wyposażone w monitoring i system dynamicznej informacji pasażerskiej. Na pokładzie podróżni będą mogli skorzystać z sieci wi-fi. 

 

Gdzie pojadą nowe pociągi?

Zakup pięciu składów elektrycznych związany jest z projektem elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Do czasu jej elektryfikacji Impulsy będą kursować pomiędzy Elblągiem a Trójmiastem i Słupskiem. Pięć składów kosztować będzie ponad 133 mln zł, a około. 92 mln pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. Samorząd województwa pomorskiego podpisując umowę z wykonawcą zapewnił możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne pięć EZT. Uruchomienie opcji zależeć będzie od pozyskania dodatkowych środków finansowych.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.