Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Nowe pociągi
Nowe pociągi przyjadą jeszcze w tym roku. Impulsem pojedziemy do Słupska i Elbląga [ZDJĘCIA]

Nowe pociągi przyjadą jeszcze w tym roku. Impulsem pojedziemy do Słupska i Elbląga [ZDJĘCIA]

Budowa składu 45WE Impuls dla Pomorza w fabryce NEWAG w Nowym Sączu

Pociągi będą komfortowo wyposażone i klimatyzowane. Do końca roku z nowosądeckiej fabryki na Pomorze przyjadą cztery nowe składy 45WE Impuls.

 

Pięć pojazdów Impuls zostało zakupionych przez samorząd województwa pomorskiego za ponad 133 mln zł.

 

Pociąg Impuls nadjeżdża

Spółka NEWAG z Nowego Sącza, która buduje nowe pomorskie pociągi poinformowała, że będą gotowe szybciej niż zakładano. Pierwotnie pierwszy skład miał być dostarczony w grudniu. Ale dzięki sprawnemu montażowi dwa pierwsze pociągi wyjadą na pomorskie tory już w listopadzie. To nie koniec dobrych wiadomości, gdyż dwa kolejne zamiast na wiosnę, przyjadą jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. – Firma NEWAG w przypadku trzeciego i czwartego pojazdu przyspieszyła dostawę pojazdów na Pomorze aż o pół roku! To niespotykane na polskim rynku – zaznaczył Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

 

Jakie są pomorskie Impulsy?

Impulsy 45WE to jedne z najnowocześniejszych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT), jakie kursują po polskich torach. Pomorskie EZT będą mogły jeździć z prędkością nawet do 160 km/h. –  Im szybciej pojazdy wejdą do eksploatacji, tym szybciej pasażerowie będą mogli z nich korzystać i odczuć wyraźną poprawę komfortu podróżowania koleją po Pomorzu – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W każdym składzie będzie 195 stałych miejsc siedzących i co najmniej 20 miejsc dla rowerów. Będą klimatyzowane oraz wyposażone w monitoring i system dynamicznej informacji pasażerskiej. Na pokładzie podróżni będą mogli skorzystać z sieci wi-fi. 

 

Gdzie pojadą nowe pociągi?

Zakup pięciu składów elektrycznych związany jest z projektem elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Do czasu jej elektryfikacji Impulsy będą kursować pomiędzy Elblągiem a Trójmiastem i Słupskiem. Pięć składów kosztować będzie ponad 133 mln zł, a około. 92 mln pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. Samorząd województwa pomorskiego podpisując umowę z wykonawcą zapewnił możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne pięć EZT. Uruchomienie opcji zależeć będzie od pozyskania dodatkowych środków finansowych.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.