Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Nowe pociągi
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/89e24af2-9171-48e8-a70f-828c99ae8924.jpg Nie pięć, a dziewięć. Tyle nowych elektrycznych składów będzie jeździć na Pomorzu

Nie pięć, a dziewięć. Tyle nowych elektrycznych składów będzie jeździć na Pomorzu

Impuls dla Pomorza w hali montażowej nowosądeckiego Newagu

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o zakupie większej liczby pociągów Impuls. Dodatkowe cztery składy przyjadą na Pomorze za około rok. Łącznie po naszych torach kursować będzie dziewięć Impulsów.

 

Budowane w Nowym Sączu pociągi po elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będą kursować do Kartuz i Kościerzyny. Do tego czasu pojadą do Elbląga i Słupska.

 

Dodatkowa opcja

W lipcu 2018 r. Zarząd Województwa Pomorskiego podpisał z firma Newag z Nowego Sącza umowę na dostawę pięciu fabrycznie nowych pociągów elektrycznych. W umowie był zapis, że w przypadku uzyskania dodatkowych środków finansowych zamówienie może zostać rozszerzone o kolejne pojazdy. – Słowo się rzekło. Podjęliśmy decyzję i wykorzystujemy opcję. Kupujemy dodatkowe cztery pociągi – poinformował Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Dodatkowe Impulsy przyjadą na Pomorze na przełomie 2019 i 2020 roku. Będą kosztować prawie 100 mln zł. Koszt wszystkich dziewięciu pociągów, to 221 mln zł.

 

Szerokie drzwi nowego Impulsa przyśpieszą wsiadanie i wysiadanie. Fot. mat. prasowe UMWP

 

Pomorskie Impulsy

Składy, które przyjadą na Pomorze będą w pełni klimatyzowane. Zainstalowany też będzie monitoring. Pociągi będą miały szerokie drzwi, co ułatwi podróż osobom niepełnosprawnym oraz przyśpieszy wymianę pasażerów na stacjach. W każdym pociągu, oprócz 195 miejsc siedzących będzie również 20 miejsc dla rowerów. Podczas podróży bedzie można skorzystać z sygnału wi-fi. Impulsy będą mogły rozpędzić się do 160 km/h.  Do czasu elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będą kursować pomiędzy Elblągiem a Gdynią i Słupskiem.

 

 

  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.