Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Nowe pociągi
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/434e5322-6a25-4b70-bd82-a5d75bf5b5d2.jpg Nowe pociągi elektryczne coraz bliżej. Impulsy przyjadą jeszcze w tym roku. Umowa z producentem podpisana

Nowe pociągi elektryczne coraz bliżej. Impulsy przyjadą jeszcze w tym roku. Umowa z producentem podpisana

Pociąg Impuls w barwach województwa pomorskiego.

Klimatyzacja, wi-fi i defibrylator to tylko niektóre z udogodnień, jakie będą posiadać pociągi elektryczne wykonane przez firmę z Nowego Sącza. Składy pojadą do Słupska. Pierwszy kurs już w grudniu.

 

Umowę 16 lipca 2018 r. podpisali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego oraz Zbigniew Konieczek, prezes Zarządu Newag SA.  

 

Nowość na pomorskich torach

Na Pomorze przyjedzie pięć fabrycznie nowych składów elektrycznych. Wyprodukowane zostaną w Nowym Sączu. – Te pociągi to zupełnie nowa jakość na pomorskich torach. Do tej pory inwestowaliśmy w tabor spalinowy. Teraz czas na składy elektryczne. W związku z licznymi odwołaniami przetarg nie był łatwy do przeprowadzenia, ale cieszę się, że dziś podpisujemy umowę – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Składy będą kursować na trasie pomiędzy Słupskiem a Elblągiem. – Nie wykluczamy też, że po elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Impulsy pojadą linią 248 do Kościerzyny i Kartuz – dodał Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

 

Podpisanie umowy na dostawę pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych z firmą Newag SA. Fot. Aleksander Olszak

 

Kiedy pojedziemy nowymi składami?

Pierwotnie pierwsze dwa składy miały przyjechać na Pomorze w grudniu 2018 roku, kolejne dwa wiosną 2019 roku, a ostatni w 2020. – Chciałem poinformować, że jesteśmy gotowi dostarczyć pociągi szybciej. Mogę obiecać, że już pod koniec pierwszego kwartału 2019 r. po pomorskich torach będą kursować wszystkie zamówione pociąg – obiecał Zbigniew Konieczek, prezes Newag SA. To bardzo dobra wiadomość. – Cieszę się, że wykonawca składa taką obietnicę. To pokazuje, że wybór nowosądeckiej firmy był strzałem w dziesiątkę – przyznał Ryszard Świlski.

Pomorskie Impulsy

Składy typu Impuls eksploatowane są między innymi przez koleje na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Kursują również na Sycylii we Włoszech. Dwa składy jeżdżą też w barwach trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Jak będą wyglądać nowe pojazdy? – W pociągach będzie co najmniej 195 miejsc siedzących. Zamontowane zostaną również dodatkowe uchylne siedzenia w przedsionkach. Rowerzyści będą mieli do dyspozycji 20 miejsc dla jednośladów – opowiadał Mieczysław Struk. – Cały skład będzie klimatyzowany i objęty monitoringiem. Szerokie drzwi wejściowe znacząco ułatwią dostęp do pociągów osobom niepełnosprawnych. Również toalety będą dla nich dostosowane – przedstawiał marszałek Struk.

 

Ile zapłacimy za pociągi?

Całkowity koszt zakupu pięciu Impulsów to około 123 mln zł. Ponad 92 mln zł unijnego dofinansowania pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Aż 30,3 mln zł pochodzić będzie ze środków własnych samorządu województwa pomorskiego. – W umowie mamy również zapis, że możemy domówić jeszcze pięć dodatkowych składów. Ich zakup zależeć będzie jednak od pozyskania środków finansowych. Co ważne, jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej opcji, nie będzie trzeba przeprowadzać całej procedury przetargowej – dodaje Ryszard Świlski.

 

Zobacz umowę zawartą pomiędzy Województwem Pomorskim a Newag S.A.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.