Józef Chełmowski (1934-2013) był malarzem, rzeźbiarzem, wynalazcą, twórcą oryginalnych konstrukcji technicznych i instrumentów muzycznych, a także komentatorem wydarzeń społecznych i politycznych, autorem kilkunastu osobliwych, filozoficznych ksiąg, w których zgłębiał tajemnice świata i człowieka, przyrody i Boga. Poprzez prace plastyczne, częstokroć opatrzone sentencjami i komentarzami, interpretował zdarzenia i kreował własny obraz świata.

Pochodził z Brus na Kaszubach. Rodzima tradycja silnie wpływała na jego twórczość, inspirowała go, stanowiła punkt odniesień dla artystycznych przedstawień. W rodzinnej zagrodzie założył swoiste muzeum – skansen, w którym wykreował niezwykły świat wypełniony własną sztuką oraz zbiorem kolekcjonowanych przedmiotów.

Tworzył przez ponad 40 lat, miał wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw w Polsce i za granicą. Na temat jego twórczości powstały liczne filmy dokumentalne, artykuły prasowe i wydawnictwa.

Labirynt artystycznych tematów

Przygotowywana w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku wystawa będzie zaproszeniem do ponownego odkrywania wielowymiarowej twórczości Józefa Chełmowskiego. Spośród labiryntu podejmowanych tematów wyłonią się wątki egzystencjalne, które scala religijna wizja świata. W niej naczelne miejsce zajmie Istota Najwyższa pozostająca w relacji z człowiekiem.

Wystawę otwierać będzie artystyczna wizja kosmosu, którą przenikają wyobrażenia sakralne o Bogu oraz postaciach świętych. Zwiedzających poprowadzą tematy związane z kondycją człowieka: jego zakorzenienia, uwikłania w historię i przeżywanych dramatów. Napotykają więc obrazy ukazujące tragiczne zdarzenia i moralne dylematy. Prezentowana twórczość wyrażać będzie również fascynacje artysty nie-zwykłymi ludźmi i drzemiącej w nich sprawczej sile.

Tę niesamowitą wizję świata Józefa Chełmowskiego wzbogacą komentarze odbiorców jego sztuki – mieszkańców Brus, którzy nie tylko podzielili się opowieścią o szczególnych okolicznościach otrzymania rzeźb i obrazów artysty, ale także zgodzili się je pokazać na wystawie.

 

Chełmowskiego wszechświat wyobrażony

  • wernisaż: 13 grudnia 2024 r., piątek, godz. 18.00
  • wystawa czynna do 30 września 2025 r.
  • Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • ul. Cystersów 18, Gdańsk-Oliwa

Wystawie towarzyszyć będzie zbiórka funduszy na rzecz Fundacji im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich.