[AKTUALIZACJA 23.11.024]

Tłumy gdańszczan i turystów uczestniczyły w uroczystym otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku. Można już zrobić zakupy i zjeść coś dobrego. Jarmark potrwa do do 23 grudnia. Tymczasem my pokażemy Wam galerię z otwarcia jarmarku, w którym uczestniczył m.in. Adam Gawrylik, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. A jak już przyjedziecie do Śródmieścia Gdańska nie zapomnijcie odwiedzić stoisk Pomorskich Smaków

 

Przypominamy – Głosowanie, w którym biorą udział internauci, potrwa do 27 listopada. Jest tylko 8 dni, aby oddać swoje głosy – każdy może zagłosować raz dziennie z jednego urządzenia. Można to zrobić za pomocą kodu QR:


Przed Bramą Adwentową przy ulicy Bogusławskiego 18 listopada odbyła się konferencja prasowa promująca jarmark i zachęcająca do głosowania. Uczestniczyli w niej m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dukiewicz.

Każdy głos się liczy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku startuje 22 listopada, ale od 20 do 27 listopada 2024 r. internauci mogą głosować w konkursie Best Christmas Markets organizowanym przez portal Europe’s Best Destinations. Każdy może oddać głos poprzez stronę Jarmarku Bożonarodzeniowego (link będzie aktywny od 20 listopada)

– Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku już teraz jest tym najlepszym w Europie, a nawet na świecie. Potwierdza to m.in. około 800 tys. osób, które odwiedziło nasze wydarzenie przed rokiem. Niemniej jednak proszę o głosy – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Warto podkreślić, że każdy głos się liczy, a jarmark może być zgłaszany do konkursu co dwa lata. W tym roku Gdańsk chce wygrać, pomóżmy, aby to się spełniło. Przypomnijmy, że w 2020 r. gdański zajął III miejsce w konkursie. Natomiast w 2022 r. przypadła mu druga lokata. Wtedy głosowało prawie 48 tys. internautów.

–  Chcemy, aby gdański jarmark został uznany za najlepszy w Europie i zajął pierwsze miejsce. Dlatego już dziś zachęcam do głosowania, które rozpocznie się 20 i potrwa do 27 listopada. W tym czasie każdy może głosować aż osiem razy, codziennie wspierając jarmark. Głosujmy i wygrajmy! – zachęcał podczas konferencji prasowej marszałek Mieczysław Struk.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku od lat zyskuje na popularności. Rozpoczynające się pod koniec listopada, a kończące dzień przed Wigilią, wydarzenie przyciąga odwiedzających niepowtarzalnym, przedświątecznym klimatem, rękodziełem czy pyszną kuchnią. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku ceniony jest w Polsce, jak i za granicą. To czas wyjątkowych wydarzeń, świętowania i kolędowania.

Pomorskie Smaki na jarmarku

W centrum Gdańska będzie można poczuć wyjątkowy, świąteczny klimat. W tym roku będzie 198 stoisk, najwięcej, bo 60 proc. będą stanowić wystawcy z Pomorza, w tym 34 proc. z Gdańska.

– Nowością będzie organizowane, po raz pierwszy podczas jarmarku, przez samorząd województwa pomorskiego wydarzenie pod nazwą Smaki Pomorza. W 26 stoiskach w Zbrojowni Wielkiej do 22 do 24 listopada będą pomorskie produkty tradycyjne, regionalne i ekologiczne. Serdecznie zachęcam do odwiedzenia w tym czasie jarmarku i spróbowania naszych specjałów – zapraszał marszałek Mieczysław Struk.

Marszałek dodał, że chętnie też poszuka jakiejś nowej dekoracji świątecznej, którą wytworzyli lokalni producenci.

Poczujmy magię świąt!

Stoiska, poza Targiem Węglowym, będą usytuowane przy ulicy Tkackiej i Bogusławskiego oraz w Wielkiej Zbrojowni i Zespole Przedbramia. Jarmark rozpocznie się już 22 listopada, aby osoby, które lubią przygotować się do świąt wcześniej, mogły dłużej cieszyć się świąteczną atmosferą. Wśród oferowanych produktów dominować będą te od lokalnych artystów i rzemieślników. Nie zabraknie smakowitych produktów bazujących na rodzinnych recepturach.

– Jarmark Bożonarodzeniowy to także bogata oferta kulturalna. W programie oprócz ceremonii otwarcia, będą też m.in.: Adwentowe Pieśni z Wież, otwieranie okienek Bramy Adwentowej, spotkania z mikołajem, występy teatralne, karaoke, animacje dla rodzin czy warsztaty dla szkół. Organizując tyle wydarzeń chcemy wydłużyć sezon turystyczny. Mamy nadzieję, że do Gdańska przyjadą turyści właśnie na nasz Jarmark Bożonarodzeniowy – dodał wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Dorota Solochewicz z Międzynarodowych Targów Gdańskich wspomniała o nowościach, których będzie całkiem sporo. Nad nową częścią jarmarku zawiśnie świetlny dach złożony z 2688 diod, które pokryją powierzchnię 100 m kw. Pod dachem będą domki gastronomiczne. W tym roku będzie aż 20 różnych kuchni świata, w tym m.in.: wenezuelska, libańska, afgańska czy alpejska. Ta część jarmarku nosić będzie nazwę Adwentowy Zakątek.

–  Natomiast do Zespołu Przedbramia zostanie przeniesiony Anielski Zakątek, w którym staną: iluminacja, skrzydła anielskie, nastrojowe oświetlenie, a także altana do nagrywania cieni jako Instaspot – dodała Solochewicz.

Nową odsłonę będzie miała też Zbrojownia Sztuki.

– Odwiedzający zauważą odświeżoną aranżację wnętrz, a także Świątecznych Komnaty i Fabryki. Zmieniona zostanie także Scena Główna na Targu Węglowym – wyjaśniła przedstawicielka MTG.

Ponadto, w różnych dzielnicach Gdańska stanie 15 choinek, a 5 grudnia przybędzie do Gdańska Mikołaj i od tego momentu zaświeci się choinka na Długim Targu. Wszystkie świąteczne iluminacje będzie można podziwiać aż do 2 lutego 2025 r.

Co jeszcze będzie się działo?

W ramach Teatralnych Wtorków będą pełne magii animacje teatralne i spektakle, które przeniosą do świata bajek. Tam sztuka łączy się z zabawą, a kreatywność nie zna granic. Chodzi o to, aby wspólnie odkrywać niesamowite historie i tworzyć niezapomniane wspomnienia w świątecznej atmosferze. Natomiast w Rozśpiewane Środy będzie można chwycić za mikrofon i wyśpiewać najpiękniejsze, polskie i zagraniczne hity świąteczne. Tradycyjnie będzie też Rudolf ze swoimi wyzwaniami. Czy wiesz kiedy zaczęto obchodzić Boże Narodzenie? A może wymienisz 12 potraw, które stoją na wigilijnym stole? Zaplanowano też Rodzinne Czwartki, podczas których dzieci mogą wziąć udział w kreatywnych animacjach, które przeniosą je do świata fantazji, a dorośli odnajdą magię świąt w wyjątkowej atmosferze. Na scenie pojawi się Mikołaj, który z radością wysłucha świątecznych marzeń i zrobi pamiątkowe zdjęcie. To będzie niezapomniany czas pełen magii i rodzinnej zabawy! Pod koniec tygodnia odbędą się Roztańczone Piątki, w trakcie których świąteczne melodie porwą do tańca. A w czasie Magicznych Weekendów będą m.in. dni tematyczne takie jak np. Dzień z Caritas, spotkania pełne radości i świątecznego ducha. Nie zabraknie konkursów, zabaw i muzyki, które rozgrzeją serca i wprowadzą wszystkich w świąteczny nastrój. Zapraszamy do wspólnego świętowania, odkrywania magii świąt i czerpania radości ze wspólnego spędzania czasu!

Trochę historii

Historia jarmarków bożonarodzeniowych w Gdańsku sięga XVII wieku. Wtedy odbywały się w okolicach historycznej fary Głównego Miasta w Gdańsku, czyli obecnej bazylice Mariackiej. Od XIX w. jarmarki zostały przeniesione do Dworu Artusa i nazywano je Bożonarodzeniowymi Dominikami. Wyroby prezentowali na nich rzemieślnicy. Po I wojnie światowej jarmarki były już zbliżone do tych, które są obecnie. Stały się miejscem spotkań towarzyskich, kulinarnych, a przede wszystkim przedświątecznych zakupów.