Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Niebieskie iluminacje, koncert carillonowy i muzyka online. Obchody Dnia Europy w czasie pandemii

Niebieskie iluminacje, koncert carillonowy i muzyka online. Obchody Dnia Europy w czasie pandemii

Flagi Unii Europejskiej na Długim Targu w Gdańsku. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

W tym roku obchody Dnia Europy przypadającego w sobotę, 9 maja będą znacznie ograniczone. Nie oznacza to jednak, że święto minie bez echa. W Gdańsku z tej okazji zawisną flagi Unii Europejskiej, a z wieży Ratusza usłyszymy carillonową „Odę do radości".

 

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku.

 

Koncert carillonowy i msza inna niż zwykle

W Gdańsku co roku Dzień Unii Europejskiej obchodzony był z fetą. Na Targu Węglowym powstawało miasteczko europejskie, a wieczorami odbywały się koncerty muzyczne.

W tym roku taka forma obchodów jest niemożliwa. Jednak niezmiennym elementem obchodów będą flagi Unii Europejskiej, wywieszone wzdłuż głównych arterii Gdańska. Ponadto 9 maja 2020 roku o godzinie 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta usłyszymy utwór „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena, który jest hymnem Unii Europejskiej. Melodię wykona gdańska carillionistka Monika Kaźmierczak w towarzystwie trębacza Emila Miszka. Poza „Odą do radości” muzycy zagrają koncert utworów autorstwa europejskich kompozytorów.

Carillony nie będą jedyną muzyczną atrakcją z okazji Dnia Europy. W sobotę o godz. 10.00 na stronie internetowej Polskiego Chóru Kameralnego obejrzymy uroczystą mszę Wolfganga Amadeusza Mozarta „Missa Solmnis C-dur”, która oryginalnie została wykonana w sierpniu 2015 roku w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku.

 

Iluminacje na miarę Europy

Gdańsk w tym roku zadba również o to, by podczas wieczornej przechadzki po mieście nie zapomnieć o tym, jakie święto obchodzimy 9 maja. Na fasadzie budynku Rady Miasta oraz na pomniku Jana Heweliusza zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Iluminacje będzie można zobaczyć od godziny 21.00 do 1.00 w nocy z 9 na 10 maja 2020 r. 

Na niebiesko rozbłyśnie także dźwig stoczniowy przy ul. Narzędziowców w Gdańsku. Ten ważny symbol podświetlony jest na stałe, ale w czasie istotnych wydarzeń otrzymuje barwy nawiązujące do danej okazji. Tego wieczoru niebieski będzie również napis „Gdańsk” na Ołowiance.

 

Dzień Europy

9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 roku ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej, sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.