Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/skarb-z-Nebry-©-LDA-Sachsen-Anhalt-fot.-Juraj-Liptak.jpg Niebiański Dysk w Błękitnym Baranku. Zobacz bezcenny skarb, który do dziś inspiruje archeologów

Niebiański Dysk w Błękitnym Baranku. Zobacz bezcenny skarb, który do dziś inspiruje archeologów

Prawdopodobnie tak wyglądał skarb z Nebry w momencie odkrycia (rekonstrukcja). Fot. Juraj Lipták © LDA Sachsen-Anhalt
30.05.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
30.05.2023

Dysk z Nebry to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych końca ubiegłego stulecia. Ukazuje najstarsze znane na świecie przedstawienie zjawisk astronomicznych. Od 2 czerwca 2023 r. ultrawierną kopię bezcennego skarbu będzie można oglądać w Spichlerzu Błękitny Baranek.

Oryginalny dysk należy do zbiorów Krajowego Muzeum Prehistorii w Halle (Saale) w Niemczech.

– Stamtąd też pochodzi kopia wypożyczona na wystawę w Gdańsku. Przedmiot odwzorowano z taką dbałością o szczegóły, że tylko znawca byłby w stanie odróżnić go od autentyku – mówi Marcin Fedoruk, kierownik Działu Promocji i Komunikacji Wizualnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Sensacyjna historia odkrycia

W 1999 r. zabytek został wyrwany z ziemi przez poszukiwaczy skarbów. Po spektakularnym pościgu za rabusiami, w 2002 r. brązowy skarb trafił wreszcie do muzeum. Od tamtej pory Dysk inspiruje badaczy różnych dyscyplin, poruszając też wyobraźnię twórców popkulturowych, którzy doszukują się w nim właściwości magicznych lub dowodów na kontakty ziemian z przybyszami z obcych planet.

– Niebiański Dysk z Nebry przedstawia 32 gwiazdy, półksiężyc i pełnię księżyca lub słońce. Dwa łuki horyzontu obramowują obraz po obu stronach. Złota blacha z długimi rowkami ma inny kolor i jest mocniej wygięta. Interpretuje się ją jako barkę słoneczną. Między horyzontami pojawia się więc statek w nocnej podróży przez niebieski ocean, po raz pierwszy odnotowany jako centralny symbol mityczny w Europie – wyjaśnia Marcin Fedoruk.

Dysk z Nebry daje nam wgląd w wiedzę o świecie i religię naszych przodków sprzed 3600 lat. Dlatego też w 2013 r. został wpisany na listę „Pamięć Świata” UNESCO jako jeden z najważniejszych na świecie dokumentów, który stanowi świadectwo naszej kultury i cywilizacji.

.

Niebiański Dysk z Nebry. Serce Europy 3600 lat temu

  • wystawa dostępna: 2 czerwca – 1 października 2023 r.
  • Spichlerz Błękitny Baranek: oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • ul. Chmielna 53, Gdańsk

Patronami honorowymi wystawy „Niebiański Dysk z Nebry. Serce Europy 3600 lat temu” są marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.