To już druga kadencja Wiczy-Pokojskiego.

Doceniony za działania

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie miał wątpliwości, by tak ważną funkcję ponownie przekazać w ręce Romualda Pokojskiego, który sprawdził się w roli dyrektora, którą obejmuje od 2019 r.

 – W tym czasie dał się poznać jako osoba odpowiedzialna, bardzo dobrze przygotowana merytorycznie do pełnienia tej funkcji, zarówno jako artysta, jak i skuteczny menedżer, podejmujący dialog z pracownikami. Co ważne, proponowane przez dyrektora Pokojskiego propozycje artystyczne i edukacyjne spotykają się z dużym zainteresowaniem publiczności – podkreśla marszałek.

Czym zaskoczy nas opera w kolejnym sezonie?

Dyrektor nie spoczywa na laurach i od razu zabiera się do pracy.

– Rozpoczynający się niebawem sezon artystyczny 2023/2024 w Operze Bałtyckiej zapowiada się ciekawie. Już dzisiaj polecam Państwa uwadze cztery przygotowywane premiery: „Łaskawość Tytusa” W. A. Mozart, „Karnawał zwierząt” C. Saint-Saënas, „Carmen” G. Bizet oraz „Coppélia” L. Delibes – mówi dyrektor Romuald Pokojski.

Romuald Wicza-Pokojski

Reżyser, dramaturg, manager, doktor w dziedzinie sztuki filmowej i teatralnej, wykładowca akademicki. Jest twórcą awangardowym, eksperymentatorem w obszarze języka i form teatralnych, nastawionym na społeczny wymiar teatru. W 2017 r. otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska 2016 r. za całokształt dorobku artystycznego. W 1991 r. założył autorski Teatr Wiczy, uważany za legendarny teatr alternatywny mający wpływ na rozwój teatru zaangażowanego w Polsce. W latach 2008–2011 pracował jako dyrektor programowy Biura Gdańsk 2016, jest współautorem strategii kulturalnej „Wolność kultury. Kultura Wolności” przygotowanej dla Gdańska. Od 2011 r. do 2019 r. był dyrektorem naczelnym i artystycznym Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.