Formuła tegorocznej edycji została zmodyfikowana. Oznacza to, że ze względu na pandemię koronawirusa nie będzie rywalizacji, ale każdy będzie mógł sprawdzić się na 5-kilometrowych trasach w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

 

Bieg w dwóch wariantach

City Trail on Tour to impreza organizowana od 2015 r. zawsze w drugiej połowie lipca. W poprzednich latach odbywała się w formule biegów rozgrywanych w dni powszednie – od poniedziałku do piątku. Biegacze, którzy udostępnią organizatorom informacje o swoim biegu zostaną sklasyfikowani, a ci, którzy wybiorą odpowiednią wersję pakietu startowego, otrzymają pamiątkowe medale. Druga możliwość to bieg na własnej, 5-kilometrowej trasie, w dowolnym miejscu na świecie. Nie będzie klasyfikacji, ale wszyscy zweryfikowani znajdą się na liście finisherów. Każdy zawodnik otrzyma wirtualny medal, którym będzie mógł pochwalić się na Facebooku. – Wirtualne bieganie to namiastka tego, co możemy zaproponować biegaczom w tradycyjnej formule – mówi Piotr Książkiewicz z Fundacji Krok do Natury. – Zdecydowaliśmy się na taki krok przede wszystkim, aby zachęcić naszych biegaczy do regularnej aktywności, bo wiemy, że wiele osób ma w tych dziwnych czasach problem z motywacją do biegania. Nie tracimy nadziei, że jesienią wrócimy na nasze przełajowe trasy i będziemy mogli spotkać się z biegaczami w realu. Na ten moment pozostaje nam działanie w okrojonej formie, ale nie mamy wątpliwości, że jest ona potrzebna – podkreśla organizator City Trail. 

Otwarcie tras wirtualnej odsłony City Trail on Tour nastąpi 13 lipca. Jako pierwsi do zabawy ruszą biegacze z Lublina. Mieszkańcy Trójmiasta będą startować od 16 lipca. Bieganie zakończy się 30 lipca w Łodzi. Biegacze, którzy wystartują na własnych ścieżkach mogą biegać przez cały, 3-tygodniowy okres trwania imprezy (13-30 lipca).

 

Biegi z ekologicznym przesłaniem

Ważnym elementem City Trail on Tour jest współpraca z Fundacją Las Na Zawsze, dzięki której biegacze uczestniczący w imprezie mogą posadzić las, a dokładnie od 1 do 10 mkw lasu. – To u nas nowość, chociaż wątki proekologiczne są obecne na naszych imprezach od dawna – mówi Justyna Grzywaczewska, PR manager Fundacji Krok do Natury. – Przy okazji wirtualnego biegania postanowiliśmy zrobić coś bardzo namacalnego wspólnie z biegaczami, którym tak jak nam zależy na losie Ziemi posadzimy las, który będzie rósł już zawsze. Taka jest bowiem koncepcja Fundacji Las Na Zawsze – sadzenie lasów na ziemiach, które są jej własnością i których dzięki odpowiednim działaniom nigdy nie będzie można wyciąć – tłumaczy Narloch.

W cyklu City Trail on Tour 2019, który odbył się w dziesięciu miastach wzięło udział 4239 osób, w tym 3009 dorosłych i 1230 dzieci. Letnia jest promocją jesienno-zimowego cyklu Grand Prix City Trail z Nationale-Nederlanden, na który składa się 60 biegów rozgrywanych od września do marca.

Kalendarz biegów:

  • 13-19 lipca – Lublin, Zalew Zemborzycki, okolice Kempingu Dąbrowa
  • 14-20 lipca – Warszawa, Las Młociny
  • 15-21 lipca – Olsztyn, Jezioro Długie
  • 16-22 lipca – Gdańsk, Trójmiejski Park Krajobrazowy, okolice AWFiS
  • 17-23 lipca – Bydgoszcz, Myślęcinek
  • 18-24 lipca – Szczecin, Jezioro Szmaragdowe
  • 20-26 lipca – Poznań, jezioro Rusałka
  • 21-27 lipca – Wrocław, Las Osobowicki
  • 22-28 lipca – Katowice, stawy Janina-Barbara
  • 23-29 lipca – Kraków, Puszcza Niepołomnicka
  • 24-30 lipca – Łódź, Park Baden-Powella
  • 13-30 lipca – bieg na własnej trasie, w dowolnym miejscu na świecie