Jaka jest rola nauczycieli w cyfrowej i zielonej transformacji? Jakie są dobre praktyki cyfrowej edukacji? Już jutro w Gdańsku odbędzie się debata na temat nowego modelu edukacji, który będzie wspierał przejście Europy na integracyjny i zrównoważony sposób życia i pracy.
New Education Forum Gdańsk 2023, które organizowane jest przez Centrum Innowacyjnej Edukacji, odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Cyfrowe kompetencje to konieczność
Nauka, praca, komunikowanie się czy korzystanie z internetowych usług publicznych. Wszędzie tam potrzebne są cyfrowe umiejętności. Wielu Europejczyków takich umiejętności jednak nie posiada, mowa tu nawet o co trzeciej osobie pracującej.
– Dziś nie mamy wątpliwości, że technologie cyfrowe odegrają kluczową rolę w dalszym rozwoju Europy i jej regionów. Jednym z bardziej istotnych zagadnień jest to, by nowoczesne technologie wykorzystać do realizacji celów zorientowanych na człowieka – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Warto też dodać, że Komisja Europejska wyznaczyła cele w europejskim programie na rzecz umiejętności. Chodzi o to, aby do 2025 r. co najmniej 70 proc. dorosłych obywateli Unii Europejskiej posiadało cyfrowe umiejętności, a poziom cyfrowego analfabetyzmu spadł do 15 proc. w 2030 r. A jak do tego doprowadzić?
New Education Forum Gdańsk
NEF to wyjątkowa w skali europejskiej platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i kontaktów w obszarze innowacyjnej edukacji.
– Nasze wydarzenie wpisuje się w cykl debat organizowanych przez Centrum Innowacyjnej Edukacji, które odbyły się już w kilkunastu miastach europejskich – zaznacza marszałek.
Dyskusja w Gdańsku poświęcona będzie kilku zasadniczym kwestiom, takim jak: rola samorządów, nauczycieli i uczniów w cyfrowej i zielonej transformacji, dobrym praktykom czy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Pomorzu.
– Przygotowując społeczeństwo do cyfrowej transformacji, powinniśmy zadbać o zrównoważony rozwój, o zieloną transformację. Na przykład w taki sposób jak robimy to u nas, na Pomorzu – gdzie wspieramy i współtworzymy rynek offshore – podkreśla Mieczysław Struk.
Gdańskie spotkanie pozwoli również spojrzeć na proces transformacji cyfrowej z perspektywy potrzeb rynku pracy i pracodawców, dla których umiejętności cyfrowe maja kluczowe znaczenie. Ważny głos podczas Forum będzie należał do przedstawicieli edukacji. Współczesna szkoła powinna być bowiem miejscem, gdzie uczniowie nabywają i rozwijają kompetencje przyszłości, umożliwiające zdobycie atrakcyjnego zawodu.