Edukacja i sport
Uczeń w maseczce czyta książke

Nauka zdalna dla starszych uczniów przedłużona do końca lutego. Co ze szczepieniami nauczycieli?

Fot. Pixabay.com
11.02.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
11.02.2021

Do końca lutego uczniowie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych nadal będą uczyć się zdalnie. Stacjonarnie nauka odbywa się tylko dla najmłodszych, czyli klas I-III. Od piątku, 12 lutego ruszają szczepienia nauczycieli.

Informacje przekazali podczas konferencji prasowej 11 lutego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i szef KPRM Michał Dworczyk.

Przedłużona nauka zdalna

Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych do końca lutego pozostaną w domach. Nadal będą uczyć się zdalnie. Najmłodsi będą mieli zajęcia stacjonarne w szkołach. Ostateczna decyzja dotycząca powrotu do szkół np. uczniów klas VIII oraz maturzystów będzie zależała m.in. od czynników epidemicznych, liczby zakażeń i liczby zaszczepionych.

Testowanie pedagogów

Minister Przemysław Czarnek mówił, że w tym tygodniu trwa testowanie nauczycieli z klas I-III na obecność wirusa SARS CoV-2. Przetestowano już 19 tys. osób. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu zostaną przetestowani nauczyciele z przedszkoli.

Szczepienia nauczycieli

Nauczyciele uczący m.in. w klasach I-III, przedszkolach i wychowawcy w żłobkach oraz nauczyciele praktycznej nauki zawodu do 60. r.ż. od jutra, tzn. 12 lutego będą zaszczepiani przeciwko COVID-19. Przyjmą preparat firmy AstraZeneca. Przypomnijmy, że od 8 do 10 lutego dyrektorzy placówek oświatowych, korzystając z Systemu Informacji Oświatowej, mogli zgłosić i zarejestrować nauczycieli. Do tej pory na szczepienia zarejestrowano 65 proc. uprawnionych nauczycieli. Z priorytetowych szczepień skorzysta 268 tys. osób przekazała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Szef MEiN poinformował, że od przyszłego poniedziałku rozpoczną się zapisy nauczycieli nieujętych w grupie I, w tym nauczycieli akademickich. Przemysław Czarnek zaapelował do nauczycieli, aby skorzystali z następnej rejestracji na szczepienia i aby poddali się szczepieniu.

– Tu chodzi o zabezpieczenie ich życia – podkreślił Czarnek. – W ten sposób w przyszłym tygodniu będziemy mieli zarejestrowanych wszystkich, którzy będą chcieli szczepieniu się poddać – dodał minister.

Według rządu: „szczepienia przebiegają zgodnie z planem”

Minister Michał Dworczyk zapewnił, że szczepienia są realizowane zgodnie z programem pomimo różnych problemów wynikających ze zmniejszonych dostaw. Obecnie zaszczepionych jest prawie 1,9 mln Polaków, w tym drugą dawkę otrzymało ponad 520 tys. Dodał, że do końca lutego uda się zaszczepić ponad 2 mln osób, a do końca marca – 3 mln.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.