Narracje #16 odbędą się w gdańskiej dzielnicy Aniołki 7-8 listopada 2025 r. Instytut Kultury Miejskiej wspólnie z Gdańską Galerią Miejską zapraszają kuratorów oraz kuratorki z Polski i zagranicy do udziału w otwartym konkursie na koncepcję wydarzenia. Zgłoszenia trwają do 21 października 2024 r.
Wyniki zostaną ogłoszone do 31 października 2024 r. na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.
O konkursie
Do udziału w konkursie na koncepcję festiwalu zapraszani są kuratorzy oraz kuratorki z Polski i zagranicy. Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową na adres: info@narracje.eu lub pocztą tradycyjną na adres:
- Instytut Kultury Miejskiej
- Targ Rakowy 11
- 80-806 Gdańsk
- z dopiskiem „Narracje 2025”
Zgłoszenie powinno zawierać:
- list intencyjny przedstawiający motywację udziału,
- zarys koncepcji festiwalu uwzględniający specyfikę dzielnicy Aniołki,
- listę artystów zaproszonych do udziału w festiwalu z krótkimi opisami ich dotychczasowych lub planowanych projektów,
- wstępny przewidywany budżet festiwalu,
- wypełnione oświadczenie o udzieleniu licencji i zgodę na przetwarzanie danych osobowych (RODO),
- aktualne CV z opisem dotychczasowego doświadczenia zawodowego, zrealizowanych projektów oraz wykształcenia.
Czym są Narracje?
To festiwal sztuki współczesnej, w ramach którego prezentowane są prace artystyczne w różnych dzielnicach Gdańska. Angażując przestrzeń miejską, prowokując do refleksji, wchodzi w interakcję z otoczeniem i odkrywa ukryte znaczenia codziennych miejsc. Co roku, jesienią, festiwal odbywa się w innej części miasta, która staje się inspiracją zarówno dla kuratorów, jak i artystów. Z każdą edycją Narracje coraz śmielej eksplorują nowe dzielnice, współpracując z lokalnymi mieszkańcami i czerpiąc z bogactwa miejskich opowieści. Kluczową wartością festiwalu jest szacunek dla miasta i jego mieszkańców, a także dbałość o to, by sztuka budowała autentyczną więź z odwiedzanymi miejscami.
16. edycja Narracji na Aniołkach
Pomimo centralnej lokalizacji Aniołki są jedną z najmniej znanych części Gdańska. A właśnie w tej dzielnicy roztaczają się niepowtarzalne widoki na panoramę Gdańska i Zatokę Gdańską. Natomiast przed słońcem można schronić się w jednym z okolicznych parków. Aniołki to także miejsce dawnych nekropolii i ciekawych założeń parkowych. Jest tu też interesująca zabudowa z XIX i XX w. A skąd nazwa?
Aniołki wzięły nazwę od kościoła Wszystkich Bożych Aniołów. Dzielnica wyróżnia się szeregiem historycznych, charakterystycznych miejsc, które wciąż odgrywają istotną rolę w historii miasta. Wielka Aleja Lipowa, powstała przeszło 250 lat temu, to unikalna w skali kraju czterorzędowa aleja śródmiejska, założona w XVIII w. z inicjatywy burmistrza Daniela Gralatha. Plac Zebrań Ludowych, dawniej miejsce turniejów rycerskich i jarmarków, obecnie służy jako przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych. W dzielnicy znajduje się także założony pod koniec XIX w. park Steffensów. Inne ważne punkty to Czołg-pomnik T-34, willa Leona Astrachana oraz znajdująca się w dawnym budynku ujeżdżalni Opera Bałtycka, stadion Lechii Gdańsk i Politechnika Gdańska, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków nie tylko dzielnicy, ale i całego miasta.