Tegorocznym hasłem festiwalu jest „Świat się budzi”. Część kinowa festiwalu odbędzie się w dniach 3-12 września 2021 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym. W pokazach największych hitów tegorocznego programu będą mogły uczestniczyć osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

 Świat się budzi

W 2020 roku pandemia zmieniła naszą codzienność. Festiwal ma nieść nadzieję, że społeczna solidarność, której jesteśmy świadkami, może zostać z nami na dłużej. Wiele filmów dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata. W tym roku organizatorzy szczególną uwagę poświęcają filmom, które pokazują ludzi aktywnie działających na rzecz ekologii, praw człowieka oraz warunków pracy. Protestują przeciwko niszczeniu planety, jak Greta Thunberg, bohaterka filmy otwarcia festiwalu „Jestem Greta” w reż. Nathana Grossman, albo starają się odnaleźć źródło społecznej nierówności, badając działanie współczesnych olbrzymich korporacji, jak twórcy filmu „Nowa korporacja” (reż. Jennifer Abott, Joel Bakan), kontynuacji hitu festiwalu – „Korporacji” (2003). Świat młodych aktywistów pokazuje film „Drogie dzieci przyszłości” (reż. Franz Böhm), w którym dzieci z całego świata walczą o kluczowe dla nich sprawy. W filmie „Odwaga” (reż. Aliaksei Paluyan) widz podąży za grupą artystów z białoruskiego teatru, którzy po wyborach występują przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

Nowości

Festiwal zaprezentuje kilka nowych sekcji. Alfabet protestu to filmy pokazujące, że wystarczy wykonać pierwszy krok, aby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa i planety. Kryminalne zagadki to filmy, w których dążenie do odkrycia prawdy usłane jest przygodami, jak w thrillerze. Wśród nich znalazł się nominowany w tym roku do Oscara film „Śledztwo w domu spokojnej starości” (reż. Maite Alberti). Życie w czasach pandemii składa się z filmów młodych, polskich twórców. Te tytuły udowadniają, że lockdown wzmaga kreatywność – po kamerę (choćby w smartfonie) sięgają „zwykłe” osoby, którym zależy na dokumentowaniu tej jakże dziwne rzeczywistości. Na szczególną uwagę zasługuje film „Polaków portret własny” (tw. Maciej Białoruski, Jakub Drobczyński, Jakub Rados), pokazujący cały przekrój naszego społeczeństwa, które musiało poradzić sobie z wirusem samotności w czasie izolacji. W daleką podróż widzowie wyruszą za sprawą filmów w sekcji Oblicza Ameryki Łacińskiej. To filmy z krajów, o których jest głośno (Chile czy Wenezuela), jak i opowieści o rzadziej uczęszczanych zakątkach, jak Paragwaj. Wyłania się z nich obraz słonecznego kontynentu o skomplikowanej przeszłości i równie skomplikowanej teraźniejszości.

Hity

W programie festiwalu nie zabraknie także filmów wybitnych twórców oraz hitów największych festiwali. Gianfranco Rosi wraca z filmem „Notturno”, porażającym obrazem terenów ogarniętych wojną na Bliskim Wschodzie. Vitaly Mansky odwiedza z kolei w filmie „Gorbaczow. Raj” Michaiła Gorbaczowa w jego rezydencji, żeby porozmawiać o przemianach Rosji od czasów upadku ZSRR oraz odrzuceniu i samotności, jakie obecnie odczuwa ostatni przywódca Związku Radzieckiego. Na festiwalu zostanie zaprezentowany także nagrodzony w Sundance film „Przeżyć” (reż. Jonas Poher Rasmussen), porównywany do kultowego „Walca z Bashirem”. Obraz to animowany portret chłopaka, który ucieka ze swoją rodziną z Afganistanu przez Rosję aż do Skandynawii, po drodze mierząc się nie tylko z ciężarem bycia uchodźcą, ale także nieakceptowaną w jego kulturze homoseksualnością.

Nagrody i konkursy

Po raz kolejny na festiwalu zostanie wręczona Nagroda za Najlepszy Debiut oraz zostanie zorganizowany Konkurs Polski. Wśród 14 filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów – Rafael Lewandowski w filmie „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” pokazuje w zupełnie nowym świetle życie wybitnego polskiego poety, za to Paweł Łoziński zagaduje ludzi przechodzących pod jego balkonem na Saskiej Kępie w „Filmie balkonowym” (premiera światowa na festiwalu w Locarno), tworząc niezwykłą, intymną i wciągającą opowieść o naszym społeczeństwie. Millennium Docs Against Gravity to fascynująca podróż nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, dziennikarstwo niezależne, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.

18. Millennium Ddocs Against Gravity Film Festival Gdynia

  • 3-12 września 2021 r.
  • Gdyńskie Centrum Filmowe
  • plac Grunwaldzki 2
  • 81-372 Gdynia
  • bilet na pojedynczy seans – 19 zł, wstęp na spotkania z autorami filmów jest wolny dla posiadaczy biletów na film, którego spotkanie dotyczy

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu

Dokładne daty oraz miejsca projekcji filmów z audiodeskrypcją znajdują się tutaj