Co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (przypadającego 27 marca), marszałek województwa pomorskiego honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru.

Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2023

Laureatów Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego wybiera specjalnie powołana kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Decyzją kapituły przyznawane są: trzy nagrody indywidualne dla wyróżniających się ludzi teatru (aktorów, reżyserów, scenografów, scenarzystów lub twórców muzyki do spektakli), Nagroda Teatralna im. prof. Jana Ciechowicza skierowana do młodych, obiecująco zapowiadających się artystów, a także nagroda honorowa za Przedstawienie roku.

– Z okazji święta teatru wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i życzę kolejnych wybitnych kreacji! – powiedział na wstępie marszałek Mieczysław Struk.

Nagrody indywidualne:

  • Piotr Biedroń za kreację Macieja Palucha w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże,
  • Karolina Trębacz za kreację Cory w musicalu „Kobiety z kalendarza” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
  • Marcin Wierzchowski za spektakl „Piękna Zośka” wyreżyserowany w Teatrze Wybrzeże.

Nagroda teatralna im. prof. Jana Ciechowicza:

  • Karolina Kowalska za kreację „Pięknej Zośki” w spektaklu Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże,

Nagroda honorowa za Przedstawienie roku 2023:

  • „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże.

Natomiast Jerzy Kiszkis otrzymał statuetkę Gryfa z okazji 25-lecia samorządu województwa pomorskiego.

– 25 lat samorządu to epoka, która zmieniła Pomorze, jego znaczenie w Polsce i Europie. Chciałbym prosić pana Jerzego Kiszkisa o przyjęcie specjalnych podziękowań za zaangażowanie w tworzenie samorządu na Pomorzu, za wspólną wytężoną pracę dla dobra wspólnego i rozwoju regionu. Dziękuję, panie Jerzy – zaznaczył marszałek Struk.

.

Od 16 lat organizowana jest wspólna gala, podczas której razem z Nagrodami Teatralnymi Marszałka Województwa Pomorskiego wręczane są Nagrody Teatralne Miasta Gdańska.

Laureaci Nagród Teatralnych Miasta Gdańska za rok 2023:

  • Piotr Biedroń za rolę męską w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże,
  • Jerzy Snakowski za reżyserię spektaklu operetkowego „Księżniczka Czardasza” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku,
  • Joanna Borkowska za scenografię i kostiumy do spektaklu baletowego „Karnawał zwierząt” Camille Saint-Saensa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Nagrodą specjalną uhonorowano Teatr Wybrzeże za spektakl „Piękna Zośka w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

Dodatkowo, podczas uroczystości wręczona została też Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla Jarosława Rebelińskiego, twórcy Teatru Razem, który od ponad 20 lat związanego ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością.

.

W tym roku podczas gali wręczone zostały również trzy Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego odznaczono Dorotę Kolak, Marzenę Nieczuję-Urbańską oraz Małgorzatę Talarczyk.

.

Tradycyjnie w trakcie gali uhonorowano też weteranów pomorskich scen i teatrów z okazji Dnia Artysty Weterana, przypadającego 20 marca. W tym roku listy gratulacyjne Związku Artystów Scen Polskich wręczono zasłużonym artystom: Łucji Sobczak, Andrzejowi Bujakowi, Marii Wit-Godwod oraz Januszowi Stoppie.

.

Na zakończenie uroczystości załoga Teatru Wybrzeże wręczyła list poparcia i podziękowała dyrektorowi Adamowi Orzechowskiemu za współpracę.

*  *  *

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru podczas gali zaprezentowane zostały przygotowane specjalnie na tę okazję międzynarodowe orędzie. W tym roku zaszczytu tego dostąpił Jon Fosse, norweski dramatopisarz i laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (treść przesłania dostępna jest TUTAJ).

Nieco młodszą tradycją teatrów w naszym kraju jest wybór polskiego autora orędzia na MDT. Tutaj z kolei Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zaszczyt ten powierzył Jakubowi Skrzywankowi, reżyserowi teatralnemu, autorowi tekstów, twórcy instalacji performatywnych i dyrektorowi artystycznemu Teatru Współczesnego w Szczecinie (treść przesłania dostępna jest TUTAJ).