Nagrody Fundacja Grand Press przyznała po raz czwarty. W gali, którą rozpoczął występ Moniki Kuszyńskiej i Mietka Szcześniaka, wzięli udział m.in. marszałek Mieczysław Struk, prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu, Krakowa, Wrocławia, Białegostoku i Poznania.

Kogo i za co doceniono?

Kapituła Medalu Wolności Słowa przyznała wyróżnienia w trzech kategoriach. I tak w kategorii instytucja zwyciężyło Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy – za walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim. Za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości poprzez dbanie o należną językowi śląskiemu pozycję i jego obecność w przestrzeni publicznej wyróżniono za obronę praworządności poprzez klarowne tłumaczenie Polakom w mediach, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie konstytucyjnych zasad. Nagrodę zwycięzcom wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Następnie wystąpił Mateusz Ziółko z „Białą flagą” Republiki.

Z kolei dziennikarkę Karolinę Lewicką (Tok FM)(kategoria media) doceniono za inteligentne, chłodne i konsekwentne zdejmowanie masek z polityków, którzy próbują ukryć prawdziwe intencje za grubym make-upem politycznej szminki. Za odważne stanie po stronie prawdy, profesjonalizm i szacunek wobec odbiorców. Laureatkę uhonorował dyrektor ECS Basil Kerski. Piosenkę do muzyki Kuby Blokesza i słów Jacka Kaczmarskiego („Diagnoza”) wykonał Adam Nowak. Blokesz pokonał ponad 300 innych startujących w konkursie Napisz piosenkę z Jackiem Kaczmarskim.

Natomiast Anję Rubik (kategoria obywatel/obywatelka) za odważne korzystanie z wolności słowa, za co była wielokrotnie atakowana przez środowiska prawicowe. Aktywistka działająca na rzecz kobiet i walcząca o dostęp do edukacji seksualnej młodzieży w Polsce ogłosiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a Anna Karwan wykonała „Sen o Wiktorii” Dżemu.

Natomiast specjalny Medal Wolności Słowa otrzymała samotnie protestująca Ilona Michalak z Bydgoszczy. Na zakończenie uroczystości „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena zaśpiewała jego córka Natalia.

Co to za wyróżnienie?

Medal Wolności Słowa to nagroda przyznawana w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz osobom, które je wypowiadają. Nagroda Fundacji Grand Press ma docenić dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce. Wyróżniane są osoby działające na rzecz dobra wspólnego, szczególnie zaangażowane w działalność m.in.: społeczną, obywatelską, naukową, kulturalną, dziennikarską i publicystyczną. Do tej pory odbyły się trzy edycje Medalu Wolności Słowa.

Kto już zdobył tytuł?

Laureatami poprzednich edycji byli: prof. Ewa Łętowska, dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek, Lidia i Jurek Owsiakowie, dziennikarze Andrzej Poczobut i Piotr Jacoń, prawnicy Adam Bodnar i Igor Tuleya, historyczka i edukatorka Agnieszka Jankowiak-Maik oraz nauczycielka i aktywistka Katarzyna Wappa. Zwycięzców wybrała tegoroczna kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), prof. Ewa Łętowska (była rzeczniczka praw obywatelskich), Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press), Piotr Świerczek (dziennikarz TVN 24) oraz Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”).

Kolejna, piąta gala, już za rok.