Celem konkursu jest uhonorowanie pracowniczek i pracowników muzeów pomorskich lub osób współpracujących z tymi placówkami za szczególne dokonania w minionym roku.

Kto może otrzymać nagrodę?

Nagroda jest przyznawana przede wszystkim za wystawy stałe i czasowe, konferencje naukowe i sympozja, wydawnictwa muzealne, programy edukacyjne oraz działania konserwatorskie. W ramach konkursu oceniane są także inne wydarzenia i działania artystyczne lub kulturalne w dziedzinie muzealnictwa o istotnym znaczeniu dla promocji i upowszechniania muzeów i kolekcjonerstwa, w tym działania w internecie.

Kandydatami do nagrody mogą być osoby pracujące w muzeach, których główna siedziba zlokalizowana jest na terenie województwa pomorskiego lub osoby współpracujące z tymi muzeami. Możliwość ich zgłoszenia przysługuje nie tylko instytucjom kultury, ale również stowarzyszeniom, organizacjom pozarządowym, organom administracji publicznej, szkołom wyższym czy też mediom.

Jak można dokonać zgłoszenia?

Zgłoszenia przyjmowane są w formie pisemnej na specjalnym formularzu do 15 kwietnia 2022 r. na adres:

Sylwia Parais
Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich
Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
z dopiskiem „Pomorska Nagroda Muzealna”

a także drogą mailową: muzealnicy.pomorze@gmail.com

Spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła przyzna trzy nagrody główne oraz jedno wyróżnienie. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Muzealnika.

*  *  *

Organizatorem konkursu jest Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Konkurs odbywa się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, natomiast fundatorem nagród finansowych jest samorząd województwa pomorskiego.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy, dostępne są na stronie internetowej Oddziału Pomorskiego SMP w zakładce Pomorska Nagroda Muzealna.