Zbliżają się święta wielkanocne. Zanim rozdzwonią się dzwony i w kościołach zabrzmi uroczyste „Alleluja”, wierni kościoła katolickiego przeżywają okres Męki Pańskiej. Wielu z nich podejmuje różne formy przygotowania do obchodów świąt Zmartwychwstania. Wśród zewnętrznych wyrazów pobożności szczególne miejsce w tym czasie zajmują nabożeństwa pasyjne.
Nabożeństwa drogi krzyżowej i misteria paschalne to tradycyjne wyrazy pasyjnej pobożności. Na Pomorzu są one żywe i bierze w nich udział wielu wierzących. Wyjątkową oprawę mają celebracje na Kalwarii Wejherowskiej.
Czas refleksji
Dwa ostatnie tygodnie wielkiego postu to czas, gdy krzyże w katolickich kościołach są zasłonięte przed oczami wiernych. Jest to znak pokuty i wezwanie szczególnego do rozważania cierpienia Chrystusa. Służą one duchowemu przygotowaniu do nadchodzących świąt. Zasłona oznacza też tajemnicę oczekiwanego wydarzenia, jakim będzie zwycięstwo Jezusa nad śmiercią w niedzielę wielkanocną. Skupieniu na rozważaniu spraw po ludzku niepojętych sprzyjają nabożeństwa drogi krzyżowej. W niektórych miejscach nabożeństwa przyjmują formę rozbudowanych misteriów, mających ułatwić wejście tu i teraz, przy zaangażowaniu ducha i zmysłów, w czas wydarzeń opisanych w Ewangeliach.
Kaszubska Jerozolima
Wejherowska Kalwaria jest jednym z najbardziej znanych pomorskich sanktuariów. Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Wejherowie tworzą kaplice stojące na górujących nad miastem wzgórzach. Układ kaplic nie jest przypadkowy. Zbudowana w XVII wieku kalwaria w założeniu odzwierciedla pewne cechy przestrzenne Jerozolimy. Długość trasy łączącej kaplice to 4,6 km, co odpowiada długości autentycznej via dolorosa. W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, o godz. 11.00 przy wejherowskiej Bramie Oliwskiej rozpocznie się inscenizacja uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy Kaszubskiej. O godz. 12.00 w kościele franciszkanów zostanie odprawiona msza św. Misterium Męki Pańskiej – Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 15.00 przed kaplicą Piłata na terenie kalwarii. W Wielki Czwartek, 17 kwietnia, o godz. 15.30 przy kościele klasztornym rozpocznie się nabożeństwo droga pojmania, część Misterium Męki Pańskiej nawiązujące do dnia przed ukrzyżowaniem. Świadkami ukrzyżowania w Wielki Piątek w szczególny sposób będą uczestnicy nabożeństwa, które rozpocznie się o godz. 10.00. Podobnie, jak w Niedzielę Palmową, droga krzyżowa wyruszy spod kaplicy Piłata.
W języku kaszubskim
Dotknięcie tajemnicy świętego czasu realizuje się dzięki słowom nabożeństw i czytań z Pisma św. Można je usłyszeć również w języku kaszubskim. Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub jest chyba najbardziej oczywistym miejscem, gdzie modlitwy po kaszubsku wybrzmiewają mocnym głosem. W Niedzielę Palmową nabożeństwo drogi krzyżowej z rozważaniami w rodny mòwie rozpocznie się o godz. 19.00. Tematem przewodnim będą słowa „Nôdzeja zawiesc ni mòże” (kasz. Nadzieja zawieść nie może). Podczas nabożeństwa niesiony będzie brzozowy krzyż, który upamiętnia ofiary publicznej egzekucji więźniów obozu Stutthof, dokonanej podczas odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej, 16 lipca 1941 roku. Droga krzyżowa po kaszubsku odprawiona zostanie też w Lęborku. Nabożeństwo rozpocznie się po mszy św. we wtorek, 15 kwietnia, około godz. 18.30 w sanktuarium św. Jakuba- Apostoła Starszego.