Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza do wysłuchania koncertu, który odbędzie się w piątek, 28 lutego 2025 r. Będzie można usłyszeć utwory m.in.: Claude’a Debussy’ego.
Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Maximilian Hornung – wiolonczela
Prowadzenie: Konrad Mielnik
Program:
- Camille Saint-Saëns – Uwertura do opery La princesse jaune op. 30 [6′]
- Édouard Lalo – Koncert wiolonczelowy d-moll [26′]
- przerwa [20′]
- Felix Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura Spokojne morze i pomyślna podróż op. 27 [14′]
- Claude Debussy – La Mer (Morze) [23′]
Maximilian Hornung
Urodził się w 1986 r. w Augsburgu. W 2005 r. zwyciężył w niemieckim konkursie Muzycznym (Deutscher Musikwettbewerb). Ponadto, wraz z Tecchler Trio, w którym grał do 2011 r., w 2007 r. zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Muzycznym ARD. Hornung regularnie występuje jako solista. Może poszczycić się współpracą z tak znakomitymi orkiestrami, jak choćby: Tonhalle Orchester w Zurychu, Wiener Philharmoniker, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks czy Bamberger Symphoniker. Grał też w takich salach koncertowych, jak: wiedeński Konzerthaus, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Herkulessaal w Monachium i Wigmore Hall w Londynie. Wielokrotnie pojawiał się na najważniejszych festiwalach. Artysta często gra też muzykę kameralną, występując wspólnie z takimi artystami, jak: Anne-Sophie Mutter, Hélene Grimaud, Christian Tetzlaff, Lisa Batiashvili, Francois Leleux, Igor Levit, Yefim Bronfman, Jörg Widmann czy Tabea Zimmermann.
George Tchitchinadze
Rozpoczął karierę jako dyrygent operowy w 1998 r., prowadząc koncert galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi. Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji. Szybko zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Brał udział w wielu trasach koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak: Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję dyrektora muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga. Współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 r.
Koncert symfoniczny – Maximilian Hornung
- 28 lutego 2025 r., piątek, 19.00
- Polska Filharmonia Bałtycka
- ul. Ołowianka 1
- Gdańsk
- Sala Koncertowa
- Bilety: 27-100 zł