Czy utwory muzyczne, które słyszymy teraz, a napisane lata temu, odpowiadają stylistyce gry ówczesnej kompozytorowi? Projekt „Chopin jak dawniej” to próba rekonstrukcji brzmienia kompozycji Fryderyka Chopina. Brzmienia, które słyszał kompozytor tworząc swoje dzieła.

Przygotowania do koncertu, poprzedzone zostały pracą badawczą mającą na celu analizę technik gry, zapisów nutowych i nagrań historycznych z przełomu XIX i XX w.

– Nagrania te, to unikatowe źródło informacji, które rzuca światło na sposób, w jaki muzyka niegdyś była wykonywana – mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

Wyjątkowy koncert na wyjątkowym instrumencie

W programie usłyszymy miniatury fortepianowe Fryderyka Chopina, w tym wybór mazurków oraz wiolonczelowe dzieła kompozytora: Nokturn Es-dur op. 9 no. 2 (transkrypcja na wiolonczelę i fortepian) oraz Polonalise brillante op. 3. Podczas koncertu zabrzmi też jeden z najstarszych gdańskich fortepianów.

– Dzięki pieczołowitej konserwacji, już od prawie 190 lat wciąż zadziwia on głębią swojego dźwięku świadcząc o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich – dodaje Andrzej Gierszewski.

Przy fortepianie zasiądzie Aleksandra Bobrowska, specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych, a w drugiej części koncertu towarzyszyć jej będzie wiolonczelistka barokowa Anna Jankowska.

.

Koncert „Chopin jak dawniej”

27 marca 2022 r., niedziela, godz. 12.00-13.00
Muzeum Gdańska: Ratusz Głównego Miasta (Wielka Sala Wety)
ul. Długa 46/47, Gdańsk
wstęp – bezpłatny