Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/12/skibinski1.jpg Muzyczna magia świąt. Koncert kolęd w słupskiej filharmonii on-line

Muzyczna magia świąt. Koncert kolęd w słupskiej filharmonii on-line

Marcin Skibiński, fot. mat. prasowe PF Sinfonia Baltica

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku zaprasza w piątek, 18 grudnia 2020 r. o godz. 19.00 na koncert kolęd. Ze względów zdrowotnych, Ruben Silva nie poprowadzi orkiestry, zadyryguje nią Maciej Banachowski.

 

Będzie można posłuchać tradycyjnych polskich kolęd oraz znanych utworów świątecznych. Orkiestrą będzie dyrygować Maciej Banachowski, tenorem zaśpiewa Marcin Skibiński, a koncert poprowadzi Andrzej Zborowski.

 

Marcin Skibiński, tenor

Urodził się w Chełmie. W 2020 r. ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Zajął II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Szawle na Litwie (2014). Wziął udział w III Turnieju Tenorów organizowanym przez Polską Filharmonię Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara (2018). W 2019 r. wziął udział w wykonaniu koncertowym opery „Flis” Stanisława Moniuszki, organizowanym przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. W 2020 r. zadebiutował jako Stefan w operze „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki na deskach Opery Nova w Bydgoszczy.

W swoim repertuarze posiada partie operetkowe (m.in. „Bal w operze” Richarda Heubergera, „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána, „Wesoła wdówka, „Kraina uśmiechu” Franza Lehára) oraz oratoryjno-kantatowe (m.in. partię tenorową w „Requiem d-moll” Wolfganga Amadeusa Mozarta), które z powodzeniem wykonuje na licznych koncertach.

 

Maciej Banachowski, dyrygent i aranżer

Pochodzi ze Słupska. W 2015 r. ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku. W tym samym roku podjął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, teraz jest studentem studiów magisterskich w tej samej uczelni. Od pięciu lat prowadzi młodzieżową orkiestrę Słupska Sinfonietta, której jest założycielem. Zespół realizuje zarówno programy rozrywkowe, jak i poważne. W jego wykonaniu można było usłyszeć m.in. balladę na flet i orkiestrę Carla Reinecke op.288 ( zinstrumentowaną przez Macieja Banachowskiego), „Bolero” Mauricea Revela, V symfonię c-moll Ludviga van Beethovena, VIII symfonię h-moll Franza Schuberta, a także utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki. Atrakcyjność programów i wysoki poziom wykonań sprawiają, że koncerty Słupskiej Sinfonietty cieszą się bardzo dużą popularnością. Maciej Banachowski współpracuje również – jako dyrygent – z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

Artysta w 2018 r. otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego – za wyjątkowo twórczy rok: poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych młodzieżowej orkiestry Słupska Sinfonietta, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran. W 2019 r. otrzymał również Nagrodę Prezydenta Słupska I stopnia ,,za nieustającą pasję do muzyki, za konsekwencję w animowaniu sceny muzycznej, a także za zaangażowanie w prowadzenie Słupskiej Sinfonietty i kreowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie”.

 

Andrzej Zborowski – konferansjer i prelegent muzyczny

Urodzony w Łęgu Tarnowskim przeniósł się z rodzicami na Śląsk, gdzie odbył całą swą edukację. Dyplom zdobył w 1966 r. w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Już w czasie studiów zaczął aktywnie uczestniczyć w życiu muzycznym, występując jako solista-śpiewak, później także jako prelegent. Bezpośrednio po ukończeniu studiów przez dwa lata był solistą Zespołu Madrygalistów Capellae Bydgostiensis Pro Musica Antiqua Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Brał udział w licznych festiwalach. W 1974 r. związał się z Filharmonią Koszalińską i nadal z nią współpracuje, jednocześnie gościnnie prowadzi koncerty w wielu instytucjach muzycznych kraju. W latach 1980-90 prowadził cykl radiowych audycji umuzykalniających w programie ogólnopolskim.

Od przejścia na śpiewaczą emeryturę zajmuje się słowem mówionym na koncertach, komentując ich repertuar, a przede wszystkim wprowadza w świat muzyki coraz to nowe roczniki młodzieży szkolnej w cyklach programowanych przez siebie koncertów umuzykalniających. Z licznych otrzymanych nagród i wyróżnień najwyżej ceni sobie Złotą Odznakę SPAM oraz Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Koncert kolęd: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica na Youtube

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.