Już od 23 lipca 2021 r. mieszkańcy Gdańska i turyści będą mogli zwiedzić nową wystawę o bursztynie. Latem zakończą się przenosiny Muzeum Bursztynu do zabytkowego budynku Wielkiego Młyna.
W nowej siedzibie Muzeum Bursztynu będzie można zobaczyć eksponaty sztuki dawnej i nowoczesnej, okazy przyrodnicze z całego świata, a także wiele instalacji multimedialnych umieszczonych na ponad 1000 mkw sal wystawowych.
– Muzeum w zabytkowym budynku Wielkiego Młyna będzie miało trzy razy większe sale wystawowe. Będzie także w pełni dostępne dla wszystkich, w tym zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami ruchu i wzroku. Mam nadzieję, że od tego lata nowe Muzeum Bursztynu ruszy z nową energią, realizując misję promocji bursztynnictwa i naszego miasta – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Na początek bezpłatne wejście
Otwarcie muzeum zaplanowano na piątek, 23 lipca 2021 r. Natomiast pierwsi zwiedzający wejdą na wystawę bezpłatnie w sobotę i niedzielę, podczas pierwszych dni 761. edycji Jarmarku św. Dominika.
– Prace w Wielkim Młynie idą obiecująco i mam nadzieję, że latem Muzeum Bursztynu powróci w nowej odsłonie. Robimy to wszystko, żeby pokazać, jak ważny jest bursztyn dla naszego miasta, dla jego kultury, sztuki, rzemiosła, ale także gospodarki – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wystawa stała w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu powstaje dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach programu Polska-Rosja 2014-2020 oraz dotacji miasta Gdańsk.
15 lat działalności
Muzeum Bursztynu powstało w 2006 r. w gdańskim Zespole Przedbramia z inicjatywy środowiska bursztynników oraz prezydenta Pawła Adamowicza. Jego zbiory obecnie liczą ponad 2 tys. eksponatów. Około 40 proc obiektów w kolekcji stanowią nowoczesne wyroby jubilerskie, ciekawe okazy inkluzji bądź żywic kopalnych z całego świata przekazane przez ponad 130 darczyńców z całego świata.
W ciągu 15 lat działalności muzeum odwiedziło ponad milion turystów. W tym okresie zorganizowano aż 103 wystawy czasowe, w tym 11 za granicą. Rekordowy pod tym względem był 2018 r., w którym otworzonych zostało 14 wystaw czasowych, a wiele z nich poza murami Zespołu Przedbramia.