Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/04/c3ed9b1d-b5ec-4415-a2e1-a2665b92a2f1.jpg Miłość, ciepłe brzmienia i szaleństwa narkotykowe Witkacego. Komeda Jazz Festival

Miłość, ciepłe brzmienia i szaleństwa narkotykowe Witkacego. Komeda Jazz Festival

Krzysztof Komeda. Fot. mat. prasowe

Piękne teksty o miłości, wpadające w ucho melodie i kolorowe, oryginalne aranżacje czekają na festiwalowych słuchaczy. Nie zabraknie gwiazd – amerykańska wokalistka Karen Edwards wystąpi z autorskim programem, a Ewa Uryga zaprezentuje „Let’s Fall in Love”.

Oprócz znanych i lubianych przebojów „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Over the Rainbow” czy „The Man I Love” będzie można posłuchać premierowego projektu Kułakowskiego – muzyki do wszystkich części traktatu estetyczno-filozoficznego Witkacego „Narkotyki”. A wszystko to będzie się działo od 8 do 15 października 2021 r. w Słupsku i Ustce.

Muzyka Krzysztofa Komedy, zwanego Chopinem Jazzu

Festiwal poświęcony jest twórczości Krzysztofa Komedy, którego muzyka jest kanwą festiwalu. Poprzez swoje piękno i urok jest ciągle niezwykle atrakcyjna dla słuchaczy. Przez 27 lat doczekała się wielu zaskakujących interpretacji, aranżacji, przekomponowań i stała się twórczym tworzywem dla wielu wybitnych polskich, europejskich i globalnych artystów.

Nowoorleański pochód i gwiazdy

Festiwal rozpocznie się radosnym nowoorleańskim pochodem ulicami Słupska i uroczystym otwarciem skweru Krzysztofa Komedy.Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie amerykańska wokalistka Karen Edwards, która wystąpi ze swoim autorskim show. Wydarzeniem będzie koncert charyzmatycznej wokalistki Ewy Urygi, która zaprezentuje się – wraz z orkiestrą symfoniczną – w premierowych aranżacjach Leszka Kułakowskiego w programie „Let’s Fall in Love”. Usłyszymy światowe evergreeny jak: „Unforgettable”, „The Way You Look Tonight”, „Over the Rainbow”, „Like Someone in Love”, „The Man I Love”, a także polskie piosenki: „Miłość ci wszystko wybaczy”, Szeptem do mnie mów”, „Już nie zapomnisz mnie”. Ideą łączącą te piosenki są piękne teksty o miłości, a także wpadające w ucho melodie i kolorowe, oryginalne aranżacje Leszka Kułakowskiego.

Jazz, blues i… rozmowy

Z polskich artystów jazzowych festiwal będzie gościć, na stałe mieszkającego w Niemczech, fenomenalnego saksofonistę, pełnego poczucia humoru artystę Leszka Żądłę. Muzyk należy do post-coltrane’owskich saksofonistów. Jego grę cechuje kontrast: liryzm wypowiedzi i energetyczna, wirtuozowska melodyka improwizacji. Wielokrotnie odbywał europejskie tournee z perkusistą Coltrane’a Elvisem Jonesem. W czasie stanu wojennego w Polsce zaangażował się w organizację zbiórki żywności dla Polaków.

Na fanów prawdziwego bluesa czeka koncert dynamicznego, charyzmatycznego Tortilla Blues Bandu, laureata festiwalu Rawa Blues. W repertuarze klasycy bluesa: Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Tony McPhee, Guitar Crusher czy Stan Webb’s Chicken Shack.

Jak zwykle, odbędą się nocne jam session w Piwnicy Anny de Croy , gdzie będzie szalał Kajetan Galas Organ Trio z muzykami z zespołu. Tradycyjnie odbędą się komedowskie panele tematyczne, znakomicie prowadzone przez redaktora Andrzeja Winiszewskiego: „Komeda – życie prywatne”,” Spuścizna twórcza Komedy II połowy XX wieku”. Odbędą się także liczne projekcje muzycznych filmów.

Premierowy projekt „Leszek Kułakowski – Witkacy Narkotyki”

W Słupsku jest największa w Polsce kolekcja portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Leszek Kułakowski postanowił zmierzyć się z demoniczną twórczością „wariata z Krupówek”, komponując muzykę do wszystkich części traktatu estetyczno-filozoficznego „Narkotyki” (Nikotyna, Alkohol, Kokaina, Peyotl, Morfina, Eter). Będzie to wieczór pełen witkacowskich cytatów i muzyką Kułakowskiego, oddającą dźwiękowo natężenie zagmatwanych witkacowskich filozoficznych dywagacji. Wystąpią: charyzmatyczny wokalista Jorgos Skolias, fenomenalny trębacz Tomasz Dąbrowski, perkusista Sebastian Frankiewicz, basista Konrad Żołnierek, dynamiczny gitarzysta Marcin Wądołowski, a narratorem będzie Jerzy Karnicki.

Festiwalowe początki

Festiwal muzyki jazzowej wystartował w Słupsku jesienią 1995 r. z inicjatywy mieszkającego i tworzącego w Słupsku kompozytora i pianisty Leszka Kułakowskiego. Festiwal komedowski penetruje nowe, intrygujące przestrzenie w sztuce i muzyce jazzowej na przełomie XX i XXI w. Festiwal poprzez cykl koncertów „Komeda XXI wieku” nadaje muzyce artysty nową, współczesną fakturę, twórczo i nowatorsko interpretując muzykę Chopina Polskiego Jazzu. To twórcze podejście do muzyki wyróżnia KJF od innych tego typu festiwali jazzowych w Polsce. Komeda Jazz Festiwal tworzy nowe jakości, wyprzedza fakty artystyczne, jest niepokojący i nieobliczalny. Taka jest prawdziwa sztuka – nie znosi kompromisów.

Komeda Jazz Festiwal od X edycji przyznaje prestiżową nagrodę dla wybitnych postaci polskiego jazzu – Komedera. Nagrodzeni artyści przyczyniają się do rozwoju polskiego i europejskiego jazzu, są wybitnymi muzykami, kompozytorami, osobowościami polskiej muzyki synkopowanej, której patronem jest Krzysztof Komeda.

Program

piątek, 8 października 2021 r.
15.00 – radosna parada, przemarsz muzyków jazzowych ulicami Słupska pt. „Happy New – Orlean Jazz Parade” i uroczyste otwarcie skweru Krzysztofa Komedy w Słupsku
19.00 filharmonia w Słupsku – otwarcie wystawy fotograficznej „Jazzy Shots”, Ewa Uryga „Let’s Fall in Love”
21.00 słupska Piwnica Anny de Croy – jam session

sobota, 9 października 2021 r.
19.00 – Dom Kultury w Ustce, Tortilla Blues Machine, wystawa plakatów KJF

niedziela, 10 października 2021 r.
17.00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, pokaz multimedialny red. Andrzeja Winiszewskiego „Komeda – kroniki z życia i twórczości”, wystawa zdjęć

poniedziałek, 11 października 2021 r.
17.00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Andrzej Winiszewski – pokaz multimedialny „Komeda. Spadkobiercy i następcy Komedy. Spuścizna twórcza Komedy II połowy XX w.”

wtorek, 12 października 2021 r.
18.00 – kino Rejs w Słupsku, pokaz filmu muzycznego – Miles Davis „Birth of the Cool”

środa, 13 października 2021 r.
18.00 – kino Rejs w Słupsku, pokaz filmu muzycznego „Co w duszy gra”

czwartek, 14 października 2021 r.
19.00 – Pałac Aureus w Słupsku, Leszek Kułakowski – „Narkotyki” wg Witkacego

piątek, 15 października 2021 r.
19.00 – filharmonia w Słupsku, Leszek Żądło European Ensemble – „Coltrane”, Karen Edwards & Eljazz Trio
22.00 słupska Piwnica Anny de Croy – jam session

Komeda Jazz Festival 2021, plakat. Fot. mat. prasowe festiwalu

Fot. mat. prasowe festiwalu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.