Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tysięcy ludzi wieczorem 13 stycznia 2019 r. Do tragedii doszło na scenie na Targu Węglowym w Gdańsku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do stojącego na scenie Pawła Adamowicza podbiegł mężczyzna, który zadał mu kilka ciosów nożem. W stanie ciężkim prezydent Gdańska został przewieziony do szpitala. Na skutek odniesionych ran zmarł następnego dnia…

Program uroczystości rocznicowych

W poniedziałek, 13 stycznia o godz. 13.00 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci Pawła Adamowicza, który był pomysłodawcą powstania tej instytucji.

– Zapraszamy do skromnego odsłonięcia tablicy, która upamiętni to, że nie byłoby ECS bez Pawła Adamowicza. Nasz budynek został otwarty w 2014 r., ale ideę utworzenia miejsca pamięci rewolucji Solidarności Paweł Adamowicz po raz pierwszy przedstawił w 1998 r. On stworzył tę przestrzeń – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

O godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej już po raz czwarty przyznana zostanie Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza

– Bardzo cieszy mnie fakt, że ta nagroda jest, że staje się niezwykle prestiżowym wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację z działań mojego męża Pawła Adamowicza i je kontynuują – mówi Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie i europosłanka.

Tradycyjnie o godz. 19.00 odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy tablicy pamiątkowej na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą. Tablica znajduje się nieopodal miejsca, gdzie sześć lat temu doszło do śmiertelnego ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Następnie zgromadzeni przejdą do grobu prezydenta w Bazylice Mariackiej. Z carillonu na wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi utwór „The Sound of Silence” w wykonaniu miejskiej carillionistki Moniki Kaźmierczak. O godz. 19.30 w świątyni rozpocznie się modlitwa międzywyznaniowa.

We wtorek, 14 stycznia w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza przy ul. Traugutta 92 odbędzie się Dzień Patrona. W programie znajdzie się m.in. wręczenie wyróżnienia dla absolwenta szkoły oraz dyskusja z elementami debaty oksfordzkiej pod hasłem „Rola sztucznej inteligencji w procesie edukacji szkolnej”.

O godz. 14.00 na placu Solidarności rozpocznie się formowanie wielkiego serca ze zniczy dla Pawła Adamowicza. Akcję koordynować będzie młodzież ULO oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze. Gdańscy uczniowie dołączą z akcją sprzeciwu wobec nienawiści „Nie chcemy hejtu”. Finał zaplanowano na godz. 16.30.

Natomiast o godz. 18.00 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza święta w intencji prezydenta Pawła Adamowicza.