Konkursy są otwarte, skierowane do wszystkich zainteresowanych. Przyjmowane do konkursu palmy oraz baby mogą stanowić zarówno pracę indywidualną, jak i zbiorową. Mogą je więc składać osoby indywidualne, rodziny, sołectwa, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje działające na terenie Pomorza.

Jakie są zasady?

Aby wziąć udział w konkursach należy zgłosić tradycyjną palmę wielkanocną do piątku, 22 marca, a babę wielkanocną najpóźniej w Niedzielę Palmową, 24 marca.

.

Do konkursu na tradycyjną palmę wielkanocną można zgłaszać palmy wykonane własnoręcznie w nawiązaniu do ludowych tradycji. Palma wielkanocna powinna być wykonana wyłącznie z tworzyw naturalnych i według tradycyjnych form zdobniczych (bez użycia gotowych, sztucznych dekoracji). Materiałem zdobniczym mogą być kwiaty wykonane z bibuły, kwiaty i rośliny suszone bądź żywe oraz wstążki. Ze względów technicznych palma nie powinna być większa niż 3 metry.

Szczegóły dotyczące konkursu na palmę wielkanocną dostępne są na stronie internatowej: https://muzeum.swolowo.pl/aktualnosci/konkurs-na-palme-wielkanocna-2/

.

Natomiast do konkursu na babę wielkanocną zgłaszać można wypieki nawiązujące do dawnej kuchni pomorskiej.

Szczegóły dotyczące konkursu na pomorską babę wielkanocną dostępne są na stronie internetowej: https://muzeum.swolowo.pl/aktualnosci/konkurs-na-babe-wielkanocna/

.

Rozstrzygnięcia obu konkursów nastąpią 24 marca w czasie imprezy folklorystycznej Niedziela Palmowa w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Komisje konkursowe dokonają wtedy przeglądu oraz wyłonią najładniejszą palmę z regionu Pomorza oraz najlepszą pomorską babę wielkanocną.