Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/Gdanskie-Stowarzyszenie-Prawnikow-Progressio.jpg Mamy świetną, aktywną młodzież, pomóżmy jej rozwijać pasje. Tak działa projekt „Aktywni Pomorzanie”

Mamy świetną, aktywną młodzież, pomóżmy jej rozwijać pasje. Tak działa projekt „Aktywni Pomorzanie”

Fot. mat. Gdańskie Stowarzyszenie Prawników Progressio
28.06.2023
Agnieszka Smugła (DES) i redakcja

Agnieszka Smugła (DES) i redakcja
AUTOR
Agnieszka Smugła (DES) i redakcja

Agnieszka Smugła (DES) i redakcja
28.06.2023

Już kilkuset uczniów wzięło udział w spotkaniach z cyklu „Aktywni Pomorzanie”. To unikalny projekt, w ramach, którego młodzież uczy się jak przemawiać publicznie i poznaje prawo, szkoli się z działalności samorządów lokalnych oraz rad młodzieżowych. Każde spotkanie kończy dyskusja na tematy którymi młodzi są szczególnie zainteresowani, jak kryzys klimatyczny czy polityka równości. W spotkaniach uczestniczą również przedstawiciele samorządu województwa.

Wyjątkowy projekt

 Od kwietnia do wakacji w szkoleniach w ramach „Aktywni Pomorzanie – rozwój dialogu młodzieży” wzięło udział ponad 700 młodych ludzi. Realizacje projektu Zarząd Województwa Pomorskiego powierzył Gdańskiemu Stowarzyszeniu Prawników „Progressio” oraz Fundacji Samorządność im. L. Bądkowskiego.

– Naszym celem jest rozwój kompetencji osobistych, społecznych i obywatelskich młodzieży, zwiększenie jej aktywności oraz nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie organizacji i udziału w debatach – informuje Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP.

Zaplanowanych zostało 15 szkoleń dla młodzieży, w szczególności dla przedstawicieli samorządów szkolnych i rad młodzieżowych.

– Ten projekt okazał strzałem w dziesiątkę. Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania. Okazało się, że młodzi Pomorzanie nie tylko wiele wiedzą o np. samorządzie, ale chcą tą wiedze przekuwać na praktyczne działania. Cieszę się, że możemy im przekazać wiedzę, którą potem wykorzystają w życiu – dodaje Krawiec.

Dotychczas odbyło się 9 szkoleń: w Lęborku, Słupsku (2 grupy), Bytowie i Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim, Chojnicach (2 grupy) i Wejherowie.

A o tym, jak spotkania wyglądają w praktyce i co zaskoczyło prowadzących rozmawiamy z Agnieszką Tomasik, doktorem nauk humanistycznych, pedagogiem specjalnym i jedną z współprowadzących spotkania z młodzieżą.

 Ile osób dotychczas wzięło udział w szkoleniach?

Agnieszka Tomasik: Każde szkolenie to od 50 do 70 osób. Jednak czasem bywa prawie 100. Rekord pobiła młodzież w Wejherowie – prawie 130 osób.

Jakie tematy szczególnie interesowały młodzież, co ich najbardziej poruszało, nad czym chcieli debatować?

A.T.: Zwykle najwięcej emocji wzbudza temat: Tradycja i nowoczesność, – co zabierzemy ze sobą do przyszłości? Wówczas debatujemy o korzeniach, o tym, co to znaczy być Pomorzaninem, na czym polega magia tego regionu. Bardzo często rozmawiamy o przyszłości i jak się „samorządzić”, – bo rozmawiamy właśnie o samorządności lokalnej

Może młodzi ludzie byli zaskoczeni czymś, czego się od Państwa dowiadywali?

A.T.: Zawsze ciekawią ich tematy samorządności uczniowskiej – jest wiele pytań o prawo. Zostają po zajęciach i na przerwach i dopytują. Często dopytują szczegółowo, a ich znajomość wielu dziedzin życia jest zaskakująca. To bardzo interesujący młodzi ludzie, którzy mają ciekawe pasje i chcą być aktywni w środowisku lokalnym, ale też mają konkretne oczekiwania od włodarzy, nauczycieli, sposobów zarządzania społecznościami, do których należą.

A może młodzież czymś Państwa zaskoczyła?

A.T.: Zaskakuje mnie wciąż, jak bardzo są aktywni na spotkaniach, jak otwarci na nas – trenerów, których widzą przecież pierwszy raz. Wysoko oceniam ich zaangażowanie. Mają też wiele pomysłów, jak może wyglądać ich najbliższy świat, aby był bardziej przyjazny do mieszkania i życia. Są to proste i konkretne podpowiedzi dla samorządowców. Wspaniale też dogadują się z seniorami, zwykle słyszymy podziw młodych dla seniorów i seniorów – dla młodych.

Dlaczego te szkolenia są fajne?

A.T.: Dzięki pracy w trzech modułach: Komunikacja, Prawo i Samorządność młodzież nabywa bardzo konkretnych umiejętności: jak przemawiać publicznie, jakie znaczenie ma mowa ciała, jak poszukiwać przekonujących argumentów, jak zjednać do siebie publiczność, itd. Poznaje prawo i jak się nim posługiwać. Zdobywa wiedzę o samorządzie i świadomość, jak wiele zależy od wspólnego działania. Ma też możliwość w nowych bardziej nieformalnych okolicznościach poznać lokalnych samorządowców, a także przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, nawet senatorów.

Dlaczego te szkolenia są potrzebne, ważne?

A.T.: Dzięki tym szkoleniom młodzież otrzymuje bardzo praktyczne umiejętności, które może wykorzystać w wielu sytuacjach publicznych i towarzyskich, nabywa świadomości prawnej i śmiałości, aby działać samorządowo. Ponadto, co ważne, poznaje się z rówieśnikami, którzy też chcą działać, integruje się, co może zaowocować późniejszą współpracą. Uważam, że projekt Aktywni Pomorzanie  to najlepszy prezent, jaki pan Marszałek mógł podarować młodym aktywnym na 25-lecie samorządu Województwa Pomorskiego. Dotychczas odbyło się 9 spotkań: w Lęborku, Słupsku (2 grupy), Bytowie i Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim, Chojnicach (2 grupy) i Wejherowie.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.