Od 25 marca do 22 maja 2023 r. w Muzeum Bursztynu w Gdańsku będzie można zapoznać się z twórczością złotnika i bursztynnika Haralda Popkiewicza. Artysta był autorem nowatorskiej biżuterii, wielu cenionych rzeźb, a także malarzem zafascynowanym Żuławami Wiślanymi. Na wystawie czasowej zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt jego prac.
Harald Popkiewicz (1944-2021) był twórcą biżuterii i form przestrzennych z bursztynu. Wykreował własny, niepowtarzalny styl, który stał się jego wizytówką. Bardzo szybko zerwał z typowym rzemiosłem, by już na trwałe zaistnieć jako artysta. Potrafił też przekazać swoją wiedzę innym. Wyuczył jubilerstwa wielu adeptów tej sztuki.
– Harald, a dla przyjaciół „Radek”, był niezwykłym, skromnym i ciepłym człowiekiem szanowanym przez wszystkich bursztynników. Jego niezwykle ciekawe prace zasługują na prezentację szerszemu gronu publiczności. To dlatego we współpracy z rodziną artysty oraz Międzynarodowymi Targami Gdańskimi zdecydowaliśmy się zaprezentować twórczość zmarłego w 2021 r. bursztynnika, mistrza złotnictwa oraz malarza – mówi Ewa Pawlęga z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy w Muzeum Bursztynu.
Kochał bursztyn i Pomorze
Na wystawie w Muzeum Bursztynu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac Haralda Popkiewicza, głównie biżuteria, małe formy plastyczne oraz obrazy. Wyroby tego artysty są rozpoznawalne na całym świecie dzięki niecodziennemu stylowi. Inspiracją dla nich była jednak jedna uniwersalna wartość, która nadawała biżuterii baśniowy, magiczny efekt.
– Tata kochał Pomorze i tylko tu czuł się w pełni wolny – zaznacza Eryk Popkiewicz, kurator wystawy. – Morze Bałtyckie zobaczył po raz pierwszy jako pięciolatek, kiedy wraz z rodzicami przybył z Leszna Wielkopolskiego do Mikoszewa. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Przejawiał to również interesując się historią i archeologią Żuław. Około 1970 r. odkrył pradziejowe stanowisko pracowni bursztynniczej w Niedźwiedziówce. Zainteresował nim środowisko naukowe. To również dzięki temu odkryciu teren Żuław stał się później celem profesjonalnych badań archeologicznych, które kontynuowali odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński oraz archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1972 r. Harald Popkiewicz założył własną pracownię bursztynniczą w Mikoszewie, gdzie projektował i tworzył swoje pomysły biżuterii łącząc bursztyn z miedzią, alpaką potem srebrem. Przełomem dla artysty był 1974 r., kiedy otrzymał I nagrodę za pierścionek „słoneczko” w konkursie organizowanym w Gdańsku przez Cepelię w kategorii „Małe formy i biżuterię łączoną z bursztynem”. Cztery lata później został przyjęty do Związku Artystów Rzemiosła Polskiego. W tym samym roku w Gdańsku uzyskał tytuł mistrza złotnictwa w zakresie wyroby ze srebra.
Od połowy lat 90. prowadził firmę rodzinną razem z synami Olafem, a następnie Erykiem w zakresie projektowania i wykonywania biżuterii i form przestrzennych. W latach 1997-2020 należał do Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. W 1999 r. przyjęto go do Toruńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Polska – Sztuka Użytkowa, gdzie działał w zarządzie związku do końca swoich dni.
Biżuteria i inne formy przestrzenne Haralda Popkiewicza znajdują się obecnie w zbiorach muzealnych, m.in. w Smithsonian Institution w Waszyngtonie (USA), Gintaro Galerija w Nidzie i Wilnie (Litwa), Deutsches Bernsteinmuseum w Ribnitz-Damgarten (Niemcy), Horsens i Hobro (Dania), Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie (Rosja), Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Bursztynu w Wilnie (Litwa), Muzeum Bursztynu w Rydze (Łotwa), Muzeum Bursztynu w Krakowie, Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu oraz w wielu prywatnych kolekcjach.
.
Bursztyn w twórczości Haralda Popkiewicza
- wernisaż: 24 marca 2023 r., piątek, godz. 19.00-20.00
- wystawa czynna: 25 marca – 22 maja 2023 r.
- Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska
- ul. Wielkie Młyny 16, Gdańsk
Wystawę można zwiedzać w sali wystaw czasowych na poziomie 0. Godziny otwarcia i ceny biletów wstępu dostępne są na stronie internetowej: muzeumgdansk.pl