Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na nietypową wystawę prac Wojciecha Gilewicza. Jej motywem przewodnim są odpady. Wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 20 kwietnia, a ekspozycję można oglądać do 27 kwietnia 2023 r.
Wystawa, której kuratorką jest Weronika Teplicka, odbywa się w ramach rezydencji artystycznej.
Jaką wartość mają odpady?
Wojciech Gilewicz w ramach prac nad wystawą w usteckiej przestrzeni postanowił zestawić odpady z dobrami luksusowymi. Znany jest niedawny renesans ceramiki z Mirostowic, designu meblarskiego z lat 50. i 70. oraz innych przedmiotów ratowanych z kontenerów i altan śmietnikowych. Dlatego Gilewicz podczas pobytu na rezydencji był często w pracowni ceramicznej. Poznając w praktyce to medium chciał znaleźć wspólny mianownik pomiędzy szlachetną i wymagającą technologią ceramiki a eksperymentem i fascynacją śmieciami.
– Ekonomia luksusu (konsumpcji, nadmiaru i mody) kierowana przez społeczeństwo z jednej strony jest odpowiedzialna za ogromną nadprodukcję (same tylko opakowania produktów, które kupujemy stanowią 10-25 proc. śmieci jakie wytwarzamy), z drugiej strony według jej logiki odpady mają potencjał stania się dobrem luksusowym i kolekcjonerskim – tłumaczy artysta.
Negatywne konotacje związane z nimi narzucają się już na poziomie słowotwórstwa, a poszukiwanie i przyjmowanie tego, co odrzucone, może być uniwersalną praktyką wychodzącą poza wątki ekologiczne.
O artyście
Wojciech Gilewicz jest malarzem, fotografem, a także autorem filmów wideo. Jego ostatni film „Spacery po śmieciach” zrealizowany w Nowym Jorku, jest swojego rodzaju spacerami po mieście ze śmieciami w tle. W obrazie tym w dość swobodnej narracji poruszane są takie tematy jak: trash diving, no waste culture, circular economy czy freeganizm. Gilewicz bardzo często występuje po obu stronach kamery, wyznając zasady ekonomii samowystarczalności. W latach 2017-2021 artysta prowadził Beach64retreat nad oceanem w Rockaway, w nowojorskim Queensie, oddolną, niezależną i bezpłatną inicjatywę dla twórców z różnych dziedzin jako odpowiedź na postępującą prekaryzację w sektorze kultury i sztuki. Artysta jest współzałożycielem artystycznego kolektywu Inne Towarzystwo działającego w Warszawie od 2022 r.
„Dzięki nam świat jest lepszy” Wojciech Gilewicz
- 20 kwietnia 2023 r., czwartek, godz. 18.00 – wernisaż
- wystawę można oglądać do 27 kwietnia
- Centrum Aktywności Twórczej
- ul. Zaruskiego 1a
- Ustka